Praktycznie wszyscy wiemy, że wigilijnych potraw powinno być na stole dwanaście i że zgodnie ze zwyczajem powinniśmy skosztować każdej z nich. Każde z dań ma swoją symbolikę i ma nam zapewnić inne dobrodziejstwa. Oto najpopularniejsze ludowe wierzenia dotyczące wigilijnych potraw.
Dwanaście potraw wigilijnych nawiązuje do 12 miesięcy mijającego roku i 12 apostołów. Powstają one z płodów ziemi i mają symbolizować dostatek, witalność, szczęście. Wieczór wigilijny to magiczny i niezwykły czas – wierzymy w to, że jaka wigilia, taki cały rok. Z drugiej strony Wigilia to symbol narodzin i nowego życia, kiedy chrześcijanie oczekują na narodziny Chrystusa. Jest to więc także zapowiedź odrodzenia i szansa na poprawę tego, co w mijającym roku nam nie wyszło. A pomóc w tym może każda z dwunastu potraw na stole, bowiem każda ma ukryty sens.
Barszcz czerwony z uszkami
To sztandarowe danie na większości wigilijnych stołów. Czerwone buraki mają dodawać urody, zapewniać powodzenie i pomyślność oraz zagwarantować nam długie życie w zdrowiu.
Zupa grzybowa
Grzyby są symbolem dobrobytu. Zjedzenie zupy grzybowej zapewni zdrowie ciała, siłę, witalność i trzeźwość umysłu.
Ryby
Ryby królują na wigilijnym stole – karp, śledzie i dorsze to najpopularniejsze z nich. Ryba jest symbole płodności i odradzania się. Zjedzenie ryby w wigilię zapewnia spokojny żywot w nowym roku. Śledzie i dorsz oznaczają zarazem post i oczekiwanie, a ich spożycie gwarantuje dostatek i harmonię w nadchodzącym roku.
Pierogi z kapustą i grzybami
Podobnie jak zupa grzybowa, pierogi także dodają mocy witalnej i zapewniają dobrobyt.
Kluski z makiem
Mak, podobnie jak zboża symbolizuje urodzajność i dostatek. Zjedzenie choćby jednej kluski z makiem to gwarancja obfitości plonów w przyszłym roku. Z drugiej jednak strony warto uważać – za dużo maku może przyczynić się do tragedii w domu.
Kutia
Kutia bazująca na maku ma ułatwić pojednanie z Bogiem i zmarłymi. To za sprawą pszenicy, która także jest składnikiem kutii i zwiastuje nieśmiertelność. Migdały, również w niej obecne to z kolei symbol mądrości.
Groch z kapustą
Dzięki bogactwie pożytecznych składników kapusta i groch pomogą nam ustrzec się przed chorobami ciała i umysłu. A jeśli już trapi nas jakaś dolegliwość, to groch z kapustą pomaga ją przepędzić.
Chleb
Chleb to symbol wspólnoty i gościnności. Jest też symbolem dobrobytu i pomyślności, nie bez powodu pojawia się w jednej z najważniejszych chrześcijańskich modlitw – Ojcze nasz.
Kompot z suszu
Kompot z suszu to bogactwo dobroczynnych składników. Według wierzeń jabłka zapewniają urodzaj i odkupienie, symbolizują też władzę i młodość. Gruszka ma gwarantować obfitość i dostatek, a daktyle to symbol miłości małżonków, sprawiedliwości i zwycięstwa. Inne suszone owoce symbolizują m.in. bezpieczeństwo, dostatek, długowieczność i szczęście.
Piernik
Jest symbolem dobrobytu i powodzenia. Jeśli w pierniku znajdziemy kawałki śliwek to zapewnimy sobie dodatkowo siły witalne.
Makowiec
Za sprawą maku ciasto to jest w pewnym sensie łącznikiem między światem żywych i umarłych oraz symbolem urodzaju. Jeśli w makowcu znajdziemy orzechy, to dodatkowo staje się on symbolem płodności i witalności. Orzech to także symbol szczęścia i spokojnego snu.
Drożdżówka
Wypiekana z mąki jest kojarzona z pomyślnością i powodzeniem. To także zapewnienie o spełnieniu marzeń. Zjedzenie drożdżowego ciasta to również zapowiedź powiększenia rodziny w Nowym Roku!
To tylko przykłady dwunastu wigilijnych potraw i ich znaczenia w tradycji i ludowych wierzeniach. Zależnie od regionu kraju „menu wigilijne” może się nieco różnić, niemniej jednak złota zasada pozostaje ta sama – spróbujmy wszystkich potraw i przeżyjmy ten dzień w dobrze, w zgodzie i wzajemnej miłości!