Pierwsze dawki szczepionek przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 trafiły do Polski. Rozpoczął się proces szczepień, który najpierw obejmie medyków, ale już wkrótce dostęp do niego uzyskają zwykli obywatele. Kto pierwszy będzie mógł się zaszczepić i jak będzie wyglądała cała procedura?
W niedzielę 27 grudnia rozpoczął się Narodowy Program Szczepień. Preparatami firm Pfizer i BioNTech zaszczepiono pierwszych lekarzy i pielęgniarki w naszym kraju – łącznie około dwóch tysięcy osób.
ZOBACZ TEŻ: Zmarł żołnierz AK ppłk Tadeusz Barański ps. „Tatar”
W województwie świętokrzyskim pierwsze szczepienia prowadzą szpitale w Kielcach i Busku-Zdroju, a wkrótce dołączą do nich placówki we Włoszczowie, Jędrzejowie, Końskich i Pińczowie. Powszechne szczepienia, nie tylko dla pracowników służby zdrowia, mają rozpocząć się 15 stycznia.
Kto pierwszy do szczepienia?
Obywatele zostaną podzieleni na kilka grup, które będą szczepione w określonej kolejności. Pierwszy etap szczepień powszechnych będzie skierowany do pensjonariuszy DPS-ów, zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz innych miejsc stacjonarnego pobytu. Ten etap będzie także skierowany do osób powyżej 60. roku życia, w kolejności od najstarszych. W tym etapie przewidziano także możliwość zaszczepienia się dla przedstawicieli służb mundurowych i pracowników edukacji.
Drugi etap szczepień obejmie pracowników infrastruktury krytycznej, usług teleinformatycznych, poczty, bezpieczeństwa żywności i leków, transportu publicznego, a także urzędników, którzy są bezpośrednio zaangażowani w zwalczanie epidemii.
Później zaszczepić będą się mogły osoby poniżej 60 lat chorujące na choroby przewlekłe, które zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, np. cukrzycę, nowotwory, czy schorzenia płuc.
Kolejny etap przewidziano dla przedsiębiorców i pracowników sektorów zamkniętych, które określają rozporządzenia dotyczące ograniczeń, nakazów i zakazów w związku ze stanem epidemii oraz pozostałe osoby powyżej 18 roku życia, które nie należą do żadnej z powyższych grup i nie mają żadnych schorzeń.
Jak będzie wyglądała procedura szczepienia?
Pacjenci zakwalifikowani do pierwszej grupy otrzymają specjalne e-skierowania do udziału w szczepieniach. Jeśli wyrażą chęć skorzystania ze szczepienia, to będą musieli zgłosić się do programu przez infolinię, internetowe Konto Pacjenta, lub bezpośrednio u swojego lekarza rodzinnego.
Po rejestracji pacjent otrzyma SMS informujący o miejscu i terminie szczepienia.
Kwalifikacji do szczepienia będzie dokonywał lekarz. Pacjenci przed podaniem szczepionki będą musieli zostać zbadani, a do ewentualnych przeciwwskazań należą ostre infekcje i niektóre alergie. Ze szczepienia nie skorzystają na pewno kobiety w ciąży i młodzież poniżej 16 roku życia. Na tych grupach preparaty nie były testowane. Dodatkowo zaleca się, aby kobiety po przyjęciu szczepionki przez co najmniej dwa miesiące nie zachodziły w ciążę.
Szczepionka na COVID-19 będzie podawana w dwóch dawkach, co oznacza, że po przyjęciu pierwszego szczepienia należy po 21 dniach powtórnie zgłosić się do punktu szczepień. Otrzyma o tym specjalne przypomnienie SMS.