W szpitalu tymczasowym na Targach Kielce rozpoczęto dzisiaj program szczepienia na COVID-19 osób 70+ .
O godzinie 10 miał miejsce krótki briefing prasowy wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza, który podkreślił, że szpital tymczasowy na Targach Kielce, to jedno z prawie 200 miejsc na terenie województwa, w którym mieszkańcy mogą się zaszczepić.
– Dzięki temu, że Wojewódzki Szpital Zespolony z jego dyrekcją stanęli, jak zwykle, na wysokości zadania, dzięki temu, że Narodowy Fundusz Zdrowia potrafił w sposób profesjonalny zakontraktować usługę, jaką jest szczepienie populacyjne, te szczepienia nie przechodzą do historii, ale stają się punktem startu i rzeczywistością, z którą będziemy mieli do czynienia przez najbliższe miesiące – powiedział wojewoda.
Wojewoda zaznaczył, że szczepienia to kolejny element czynnej walki z koronawirusem: – Wdrożyliśmy już szereg ważnych jej elementów, od najprostszych, jak izolacja, noszenie maseczek, poprzez stworzenie wielu innych mechanizmów, takich jak tworzenie sieci szpitali.
ZOBACZ TEŻ: Ruszyła rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19. Jak się zapisać?
Dodał także, że w jego ocenie świętokrzyskie jest przygotowane w odpowiedni sposób do przeprowadzenia akcji szczepień i zapewniono odpowiednią liczbę punktów szczepiennych. Braki w szczepionkach i niemożność zaszczepienia deklarowanej początkowo liczby osób wynikają z opóźnień w produkcji specyfiku i jego dostawach, co leży po stronie koncernów farmaceutycznych.
Głos zabrała również Dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału NFZ, Małgorzata Kiebzak. Zapowiedziała kontrole punktów szczepień, aby sprawdzać, czy nie tworzą się w nich kolejki i nie dochodzi do innych nieprawidłowości. Zaapelowała także o to, by wybierać rejestrację elektroniczną lub telefoniczną.
– Dzisiaj Narodowy Fundusz Zdrowia razem z WOT-em zrobił rozeznanie w całym województwie i nigdzie nie zaewidencjonowaliśmy kolejek. Informacje dobiegające do nas w poprzednim tygodniu nie potwierdziły się – poinformowała.
Bartosz Stemplewski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach powiedział, że do końca przyszłego tygodnia 90% personelu szpitala, który zapisał się do szczepień przyjmie drugą dawkę preparatu.
– Do tej pory Szpital Wojewódzki przeprowadził ponad 2 tysiące szczepień – przekazał dyrektor.
Po seniorach przyjdzie czas na szczepienie kolejnych grup wiekowych i zawodowych w naszym kraju. Dokładne terminy zależą jednak od dostępności szczepionek, która w tym momencie nie jest najwyższa. Dziś minister Michał Dworczyk przekazał, że wtorkowa dostawa szczepionek Moderny została odwołana. W tym tygodniu nie powinno się to odbić na procesie szczepień ponieważ odpowiednia ilość preparatów została zabezpieczona. Nie wiadomo natomiast jak przełoży się to na harmonogram szczepień w dłuższej perspektywie.