We wtorek 26 stycznia podpisano umowy opiewające na ponad 2 mln zł na wsparcie dwóch kieleckich szkół zawodowych: „Informatyka” i „Ekonomika”. Dzięki tym funduszom zorganizowane zostaną dodatkowe kursy, zajęcia i staże dla 135 uczniów.
– Projekty Zespołu Szkół Informatycznych im. Gen. Józefa Hauke Bosaka oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych im. M. Kopernika to bardzo ciekawe i wartościowe przedsięwzięcia, więc cieszę się, że obecne, korzystne zmiany w kursie euro pozwoliły nam na wygospodarowanie dodatkowych funduszy RPO i dofinansowanie tych pomysłów – powiedziała wicemarszałek Renata Janik podczas uroczystości podpisania umów z kieleckimi placówkami. –W obu projektach zaplanowano zajęcia dodatkowe i specjalistyczne kursy dla 135 uczniów oraz staże dla 99 młodych ludzi. Pozwoli im to na uzyskanie wiedzy, umiejętności oraz doświadczenia zawodowego, które wysoko cenią pracodawcy. W projektach zaplanowano także szkolenia dla nauczycieli, ponieważ pedagodzy – aby skutecznie kształcić młodzież – również muszą uaktualniać swoją wiedzę do współczesnych standardów.
ZOBACZ TEŻ: Powiat kielecki z prestiżowym wyróżnieniem
W Zespole Szkół Ekonomicznych im. M. Kopernika z programu skorzysta 75 uczniów kształcących się na kierunkach: technik reklamy i technik ekonomista. Będą mogli poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności związane z wybranymi specjalnościami oraz odbyć płatne staże. Dziewięciu nauczycieli będzie mogło pójść na studia podyplomowe. Poza tym w placówce powstaną cztery nowe pracownie branżowe.
W Zespole Szkół Informatycznych im. Gen. Józefa Hauke-Bosaka z projektu skorzysta 60 uczniów, kształcących się na kierunku technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Zaplanowano dla nich zajęcia z matematyki, podstaw elektrotechniki i programowania. 24 uczniów weźmie udział w płatnych stażach u pracodawców. Dla sześciu nauczycieli zaplanowano kursy, obejmujące wiedzę i umiejętności niezbędne do prowadzenia praktycznej nauki zawodu zgodnie z nowoczesnymi standardami, obowiązującymi w branży energetyki odnawialnej. Trzy szkolne pracownie zostaną wyposażone w nowoczesny sprzęt do realizacji zajęć praktycznych. Szkoła wzbogaci się o m. in. stanowiska edukacyjne z kolektorami słonecznymi i fotowoltaiką. Powstaną także stanowiska do prowadzenia egzaminów zawodowych, spełniające wymagania Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.