Ustawa o zmianach dotyczących bonu turystycznego podpisana została już przez prezydenta Andrzeja Dudę. Obecnie bon będzie można również zrealizować korzystając z atrakcji turystycznych bez noclegu. Osoby, które zamierzają wykorzystać bon będą musiały jednak skorzystać z minimum dwóch atrakcji.
Na takiej zmianie skorzystają zarówno rodzice, którzy będą mogli wybrać najbardziej atrakcyjną formę wypoczynku dla swoich pociech, jak i przedsiębiorcy, którzy teraz będą mogli zaproponować szerszą ofertę aktywności opłacanych bonami.
Dostosowania zapisów do obecnej sytuacji domagali się zarówno świadczeniobiorcy, jak i przedstawiciele branży turystycznej. Celem wprowadzonych zmian jest przede wszystkim zwiększenie efektywności programu i objęcie wsparciem szerszej grupy przedsiębiorców, którzy zarejestrują się w bazie podmiotów przyjmujących płatność bonami.
Nadal około 3 mln bonów turystycznych nie zostało wykorzystanych na łączną kwotę 1,5 mld zł. Wprowadzone restrykcje związane z pandemią koronawirusa uniemożliwiły wykorzystywanie bonu na wszelkiego rodzaju atrakcje. Sytuacja epidemiologiczna mocno dotknęła branżę turystyczną. W momencie, gdy turystyka zostanie odblokowana będzie wymagała wsparcia.
Jakie zmiany przewidują nowe zapisy?
Dotychczas bonem można było opłacić noclegi w poszczególnych obiektach czy udział w imprezach turystycznych z minimum jednym noclegiem. Wkrótce bon będzie można zrealizować opłacając nim wycieczki jednodniowe czy korzystając z innych atrakcji, które oferują organizatorzy. Warunek jest jeden, aby w taki sposób zrealizować płatność należy skorzystać z minimum dwóch usług.
Łatwiejsza rejestracja
Do ustawy o Polskim Bonie Turystycznym została wprowadzona także poprawka dotycząca systemu rejestrowania się przedsiębiorców w bazie. Są oni zobowiązani nie tylko do podawania danych firmy tj. nazwy rejestrowej i adresu widniejącego w rejestrze przedsiębiorców, ale także dokładnego adresu miejsca prowadzonej działalności turystycznej. W przypadku, gdy firma jest właścicielem kilku obiektów, musi osobno podać dane adresowe każdego z nich. Katalog dodatkowych informacji zawiera również nazwę handlową oraz adres strony internetowej przedsiębiorstwa, o ile jest ona prowadzona. Przyjęte regulacje dotyczą zarówno organizacji i przedsiębiorców już zarejestrowanych w bazie, którzy powinni uzupełnić brakujące dane o swojej działalności, jak i nowych uczestników programu. Aktualizacja i rozszerzenie zakresu informacji wprowadzanych do systemu zwiększy ich zasięg, a tym samym możliwości wypromowania poszczególnych miejsc i usług – czytamy na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej.
– Nowe wymagania podczas rejestracji mają spowodować, że podmioty skuteczniej będą docierać ze swoją ofertą do potencjalnych odbiorców. Pamiętajmy o tym, że baza podmiotów turystycznych nie jest wyłącznie narzędziem formalnym, ale odgrywa ważną rolę informacyjną dla osób planujących wypoczynek i poszukujących oferty w określonej lokalizacji czy o specyficznym profilu. To skuteczna promocja polskiej turystyki – mówi Rafał Szlachta, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.
Przedsiębiorcy i organizacje, które chcą przystąpić do programu Polski Bon Turystyczny, mogą wpisać się na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną za pośrednictwem profilu PUE ZUS.
fot. pot.gov.pl