4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Z tej okazji w Świętokrzyskim Centrum Onkologii będą się odbywać bezpłatne badania profilaktyczne. Aby wziąć w nich udział należy się zarejestrować telefonicznie.
Chętni będą mogli w ŚCO poddać się mammografi, nasofiberoskopii czy niskodawkowej tomografii komputerowej. Lekarze pracujący w Centrum przyznają, że od początku pandemii koronawirusa drastycznie spadła liczba chętnych na bezpłatne badania profilaktyczne.
– Nie zwlekajmy z profilaktyką i nie odkładajmy badań na później, bo rak nie poczeka na koniec pandemii. Nasz los jest w naszych rękach. Musimy wygrać tę walkę, dlatego zachęcam do zdrowotnej mobilizacji. Badania profilaktyczne to nasza polisa na życie – zachęca Stanisław Gwóźdź, dyrektor ŚCO.
Dla przykładu, Klinika Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi w ŚCO może dziennie przebadać 25 osób, tymczasem obecnie przychodzą na nie 2-3 osoby dziennie.
ZOBACZ TEŻ: Na walentynki otwarcie hoteli? Rząd wkrótce ogłosi decyzję
Lekarze przekonują, że nie warto bać się koronawirusa, ponieważ wszystkie badania są realizowane w ścisłym reżimie sanitarnym, a skutki niezdiagnozowanego w porę nowotworu mogą być znacznie gorsze nawet od ewentualnego zakażenia koronawirusem.
Tylko w 2018 roku na złośliwe nowotwory zachorowało 167 tys. Polaków, a ponad 101 tys. zmarło. W naszym regionie to odpowiednio 6,2 tys. zachorowań i 3,2 tys. zgonów.
Telefoniczna rejestracja
Aby wziąć udział 4 lutego w badaniach profilaktycznych ŚCO należy zarejestrować się telefonicznie na wybrane badanie:
– cytologia konwencjonalna i na podłożu płynnym – dla kobiet w wieku 25-59 lat – w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. Rejestracja na badanie: 609 99 00 33
– mammografia – dla kobiet w wieku 50 – 69 lat – w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Rejestracja na badanie: 607 77 88 88
– nasofiberoskopia – dla osób w wieku 40 – 65 lat, palących papierosy, nadużywających alkoholu lub mających jeden z objawów alarmowych (ból gardła, pieczenie języka, przewlekła chrypa, guz na szyi, niegojące się owrzodzenie jamy ustnej, jednostronna niedrożność lub krwawienie z nosa, problemy z przełykaniem) – w ramach Programu profilaktyki nowotworów głowy i szyi „Twój świadomy wybór”. Program jest przeznaczony dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego, mazowieckiego, podkarpackiego i lubelskiego. Rejestracja na badanie: 41 36 74 653
– niskodawkowa tomografia komputerowa płuc – dla osób pomiędzy 50-74 rokiem życia, palących papierosy obecnie lub w przeszłości – w ramach Programu Profilaktyki Raka Płuca. Program jest przeznaczony dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Rejestracja na badanie: 885 77 99 88