Jak informuje portal Bankier.pl rynki zagraniczne zaczynają spekulować, że niektóre banki centralną będą podnosić stopy procentowe.
Oprocentowanie kredytu hipotecznego to suma stałej marży banku oraz zmiennej stopy procentowej (referencyjnej) której wysokość ustala Rada Polityki Pieniężnej, czyli organ decyzyjny Narodowego Banku Polskiego
W środę Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie: stopa referencyjna wynosi 0,10 proc. w skali rocznej.
Kiedy wzrosną raty kredytów?
Główny ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak ocenił, że stopy procentowe nie zostaną najprawdopodobniej zmienione do końca roku, oraz że obecne ryzyka związane z utrzymaniem niskich stóp procentowych są znacznie mniej istotne niż korzyści jakie z tego osiągamy.
,,Szybkie odbicie globalnej gospodarki i dynamiczne ożywienie w kraju skłonią RPP do niewielkiej podwyżki stóp procentowych pod koniec 2022 roku”. – piszą eksperci portalu Bankier.pl
Ważne sygnały
Ekspert PKO ocenia, że ważnym sygnałem do podwyżki stóp byłoby wejście gospodarki na ścieżkę trwałego wzrostu gospodarczego na poziomie 4-5 proc. rocznie. A drugim ważnym symptomem może być pogorszenie się perspektywy inflacji.
Inflacja w Polsce
Wszystkie prognozy wskazują, że w 2021 r. inflacja nie przekroczy celu NBP, który wynosi 2,5 proc. – powiedział podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Adam Glapiński.
Jak przypomniał Glapiński “w grudniu 2020 r. inflacja wyniosła 2,4 proc. a więc była prawie idealnie zgodna z celem NBP, który wynosi 2,5 proc.”.
Stopy procentowe w Europie
Niemcy, Holandia, Francja, Włochy to tylko niektóre kraje które utrzymują stopy procentowe na zerowym poziomie. Tylko Dania i Szwajcaria zdecydowała się obniżyć stopy poniżej zera.
Redkacja/Bankier.pl/PAP