W Polsce wciąż dominują niskie temperatury, choć w najbliższych dniach możemy spodziewać się sporego ocieplenia. Synoptycy ostrzegają, że może to skutkować wzrostem poziomu wód w regionie.
Sytuacja związana z poziomem wód na bieżąco monitorowana jest przez służby, w tym strażaków, przedstawicieli Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego i pracowników nadzoru wodnego z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. W związku z nadchodzącym ociepleniem pojawia się również zagrożenie lokalnych podtopień.
– Dodatnie temperatury utrzymujące się przez całą dobę doprowadzą do szybkiego topnienia pokrywy śnieżnej – mówi Marcin Nyga, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.
Obecnie trwają przygotowania służb do ewentualnych zdarzeń związanych ze wzrostem wód w rzekach.
– Już dwa dni temu polecono nam sprawdzić sprzęt przeciwpowodziowy znajdujący się na wyposażeniu jednostek Państwowej Straży Pożarnej województwa świętokrzyskiego – informuje rzecznik.
Sprawdzone zostały m.in. łodzie i pompy o dużej wydajności.
Z sytuacją powodziową na Nidzie w Pińczowie, gdzie utworzył się zator lodowy, zapoznał się wojewoda Zbigniew Koniusz.
– Zator spowodował spiętrzenie wody w rzece. Aktualnie do stanu alarmowego brakuje około 35 cm. Woda płynie starorzeczem przez zbiornik w Pińczowie. Powyżej miasta podtopiony jest niewielki obszar łąk i nieużytków. Aktualna sytuacja hydrologiczna nie powoduje bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa ludności – informuje Świętokrzyski Urząd Wojewódzki.
W celu omówienia sytuacji w poszczególnych województwach, 16 lutego odbyła się wideokonferencja z premierem Mateuszem Morawieckim.
Wirtualna narada, z udziałem kierownictwa resortów spraw wewnętrznych i administracji oraz infrastruktury, a także Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz wojewodów, poświęcona była sprawom zarządzania kryzysowego w związku z ewentualnością wystąpienia zagrożenia powodziowego.
W wideokonferencji uczestniczyli także komendanci wojewódzcy straży pożarnej oraz dyrektorzy właściwych terytorialnie Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej.
fot. ŚUW