Ruszają próbne matury w całym kraju organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Wszystko w oparciu o zachowanie niezbędnych środków ostrożności.
O to żeby próbne matury odbyły się stacjonarnie w szkołach wnioskowali uczniowie, którzy przed właściwym egzaminem chcą poznać wszelkie zasady i sprawdzić się podczas rozwiązywania testów.
– Odbywają się tradycyjnie stacjonarnie w szkołach. Mimo pandemii koronawirusa jest możliwość zorganizowania ich także w województwie warmińsko-mazurskim. A więc będziemy mieli tradycyjne próbne egzaminy maturalne, tak, jak każdego roku – podkreśla Czarnek.
Ministerstwo Edukacji informuje, że osoby, które z różnych przyczyn nie będą mogły wziąć udziału w próbnym egzaminie, mogą ze strony Centralnej Komisji Egzaminacyjnej pobrać arkusze z zadaniami.
Terminy egzaminów z poszczególnych przedmiotów
Próbna matura 2021 rozpocznie się od testu z języka polskiego, do którego maturzyści przystąpią w środę, 3 marca punktualnie o 9:00. W tym samym dniu o 14:00 egzamin z języka łacińskiego i mniejszości narodowych. W czwartek, 4 marca uczniowie zmierzą się z egzaminem z matematyki, a w piątek, 5 marca odbędzie się test z języka angielskiego. Próbne egzaminy potrwają do 16 marca i będą odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym.
– Sprowadzają się do czterech podstawowych zasad, które obowiązują w przestrzeni publicznej od roku: dystans, dezynfekcja, maseczki, dodatkowo w budynkach wietrzenie sal, w których egzaminy są przeprowadzane. Zasady są takie same, jak na tegorocznych egzaminach zawodowych – mówi dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.
Próbne egzaminy to dopiero przedsmak przed majem, kiedy to od 4 do 27 maja uczniowie będą musieli zmierzyć się już z właściwym egzaminem dojrzałości.