– Cały czas mamy do czynienia ze wzrostową tendencją dziennych zachorowań – poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Kolejne województwo przechodzi do ostrzejszych obostrzeń sanitarnych, ale resort zdrowia przekazał też wiele innych nowości, m.in. ograniczenie teleporad.
– Mamy cały czas do czynienia z dynamicznym wzrostem liczby zachorowań, co doprowadziło do tego, że średnia zachorowań w ostatnim tygodniu osiągnęła 11600 zakażeń. To wzrost o 33% względem poprzedniego tygodnia, kiedy średnia wynosiła 8800 zachorowań – przekazał Niedzielski.
Cały czas w związku z tym rośnie liczba zlecanych i wykonywanych testów. W zeszłym tygodniu takich zgłoszeń było 96 tys., a w tym tygodniu liczba ta przekroczyła 120 tys.
– W ostatnich dniach obserwujemy dynamiczny przyrost zajętych łóżek – poinformował Niedzielski. – W ciągu tygodnia przybyło ponad 2 tys. hospitalizacji w szpitalach.
Jak powiedział minister, jest to odbicie sytuacji z II fali pandemii, kiedy duża liczba wykrywanych przypadków przełożyła się później na wzrastającą liczbę hospitalizacji, później na liczbę zajętych respiratorów, a później – niestety – na rosnącą liczbę zgonów.
Szef resortu zdrowia poinformował, że Narodowy Fundusz Zdrowia przeprowadza wyrywkowe kontrole szpitali pod kątem faktycznej liczby dostępnych miejsc dla chorych z COVID-19. Placówki są kontrolowane wyrywkowo aby sprawdzić, czy deklarowana przez nie liczba miejsc odpowiada rzeczywistości.
– Zwróciłem się ponownie do Ministerstwa Obrony Narodowej o pomoc w tym procesie – powiedział Niedzielski – Będziemy wracać do rozwiązania, w którym żołnierze WOT wspierali szpitale w tej pracy administracyjnej.
Ministerstwo Zdrowia kontroluje też poziomy zapasów wszystkich niezbędnych do walki z epidemią leków i materiałów – m.in. leku remdesivir, tlenu, itd.
Więcej łóżek covidowych
W okresie od grudnia do połowy lutego liczba łóżek covidowych w szpitalach zmniejszała się. Jednak jak mówi Adam Niedzielski, została podjęta decyzja o otwieraniu szpitali tymczasowych, które tym razem jako pierwsze mają przejąć chorych na COVID-19, aby nie przekształcać normalnych placówek na szpitale jednoimienne.
– Możemy w pierwszej kolejności skorzystać ze szpitali tymczasowych, co pozwala nam w sytuacji kryzysowej łatwiej zarządzać liczbą dostępnych łóżek – stwierdził Niedzielski.
Wojewodowie pod nadzorem właściwych ministerstw będą dbali o to, żeby przygotowane w czasie II fali szpitale tymczasowe były uruchamiane. Baza 26 tys. łóżek covidowych powinna dzięki temu systematycznie rosnąć.
Sytuacja w regionach
Minister zdrowia poinformował, że spośród wszystkich województw to właśnie zamknięte warmińsko-mazurskie posiada najgorsze statystyki nowych zakażeń – to ponad 56 nowych przypadków na 100 tys. mieszkańców. Tuż za nim pod względem zapadalności na COVID-19 znajduje się województwo pomorskie z 45 nowymi dziennymi zakażeniami na 100 tys. mieszkańców. Później województwa mazowieckie, lubuskie i kujawsko-pomorskie. Te regiony są powyżej średniej dziennej nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców w kraju.
Nowe mutacje koronawirusa rozprzestrzeniają się
Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że już prawie 25% wykrywanych przypadków koronawirusa to tzw. mutacja brytyjska. Szerzy się ona szczególnie w regionach przodujących obecnie w liczbie zakażeń. Tym mocniejszy staje się apel o stosowanie się do obostrzeń sanitarnych w tym podstawowej zasadny DDM – dystans, dezynfekcja i maseczki.
Co dalej z obostrzeniami?
Adam Niedzielski poinformował, że w województwie warmińsko-mazurskim obecne obostrzenia zostaną przedłużone na kolejny tydzień – od soboty 13 marca do soboty 20 marca. Jedynym wyjątkiem będzie zmiana trybu nauczania ze zdalnego na hybrydowy.
Województwo pomorskie staje się kolejnym województwem, w który wrócą większe restrykcje. Podobnie jak w warmińsko-mazurskim, także nad morzem zamknięte zostaną kina, galerie handlowe, teatry, a nauczanie będzie odbywało się hybrydowo.
– Głównym argumentem za luzowaniem trybu nauczania jest to, że kończą się powoli szczepienia nauczycieli – wyjaśnił Adam Niedzielski.
Ograniczenie teleporad
Minister Zdrowia zdecydował o ograniczeniu teleporad, ponieważ do resortu zdrowia dociera wiele sygnałów o nadużywaniu tego sposobu diagnozy i leczenia. Nie można będzie jej stosować w wypadku dzieci poniżej 6 roku życia (do tej pory były to 2 lata), poza tym pacjent będzie miał prawo zażądać standardowej wizyty, zwłaszcza jeśli niepokojące objawy i dolegliwości zaobserwuje u siebie po raz pierwszy i nie będzie wiedział z jakim schorzeniem się one wiążą.