W ostatnich dniach w wielu miejscach w naszym województwie mieszkańcy i samorządowcy zmobilizowali się do sprzątania śmieci i odpadków zalegających w przeróżnych miejscach. Impulsem do tego był obchodzony 22 kwietnia Dzień Ziemi.
W akcje sprzątania angażowali się zwykli mieszkańcy, uczniowie szkół, członkowie organizacji pozarządowych, Ochotniczych Straży Pożarnych i samorządowcy. Wydarzenia te z racji na pandemię koronawirusa nie miały bogatej oprawy ani wielkiej promocji. Wystarczyło po prostu zabrać worki na śmieci i ruszyć na spacer, w czasie którego sprzątaliśmy swoją okolicę. Wielu miejscach odzew na takie inicjatywy był naprawdę duży.
W gminie Małogoszcz przez cały poprzedni tydzień trwała akcja „SprzątnijMy Naszą Okolicę” i jak przyznają jej inicjatorzy, odzew przekroczył ich najśmielsze oczekiwania. Udało się zebrać kilkaset kilogramów śmieci.
Podobna akcja rozpoczęła się 22 kwietnia w gminie Sędziszów – „Zbierz przyjaciół i rodzinę, posprzątajmy naszą gminę” potrwa do 8 maja. W miniony czwartek sprzątanie zainaugurowali pracownicy z Urzędu Miasta, a teraz może się w nie włączyć każdy chętny.
W sobotę 24 kwietnia do sprzątania zmobilizowali się mieszkańcy Mąchocic Kapitulnych w gminie Masłów. „Kapitalne Porządki” trwające kilka godzin pozwoliły na posprzątanie kilku gminnych ulic i zakończyły się zebraniem aż 87 wielkich worków odpadów. Do akcji przyłączył się wójt gminy Tomasz Lato.
– Fajna akcja, godna naśladowania. Dziękuję za organizację tego wydarzenia, w ten sposób buduje się wspólnotę i dba o środowisko – podsumował akcję włodarz Masłowa.
Również w sobotę pracownicy Starostwa Powiatowego w Końskich zebrali się by wspólnie posprzątać okolicę Górnego Stawu w Baryczy. Udało się im uzbierać 20 worków pełnych odpadów.
– Inicjatywa wyszła od samych pracowników, którzy korzystają z tych terenów. Często przychodząc na miejsce i chcąc skorzystać z uroków lasu, napotykają na wiele odpadów pozostawionych przez inne osoby, stąd też tak ważna i szczytna inicjatywa aby dołożyć tę małą cegiełkę do czystej planety – podkreślił starosta konecki Grzegorz Piec.
W Pińczowie mieszkańcy oczyścili w piątek 23 kwietnia tereny obok kapliczki Św. Anny na Wzgórzu Zamkowym, a w sobotę sprzątano tereny przy zalewie miejskim. Odbyły się też inne, mniejsze akcje w okolicznych miejscowościach.
– Wszystkim, którzy uczestniczyli w zbiórkach bardzo dziękujemy za zaangażowanie i poświęcony czas. Cieszymy się, że w ten sposób w Pińczowie nie tylko uczczono Światowy Dzień Ziemi, przypadający 22 kwietnia, ale także udało się oczyścić część terenów zielonych, które w naszej gminie są sukcesywnie zaśmiecane – podkreśla burmistrz Pińczowa, Włodzimierz Badurak.
To tylko wycinek z wielu akcji przeprowadzonych i wciąż trwających w regionie. Problem zaśmiecenia dotyka wszystkie świętokrzyskie samorządy, dlatego dobrze, że ich mieszkańcy coraz chętniej uczestniczą w akcjach sprzątania. Zachęcanie do sprzątania to jedno, ale cały czas należy się też starać o to, żeby to śmiecący byli odpowiednio edukowani, a jeśli to nie wystarcza, to również identyfikowani i karani za swoje postępki.
Fot. Gmina Masłów, Gmina Pińczów, Starostwo Powiatowe w Końskich, gmina Małogoszcz, Gmina Sędziszów