Konferencję naukową nt. pogromu ludności żydowskiej w Kielcach organizuje w piątek IPN i Uniwersytet Jana Kochanowskiego. Historycy będą rozmawiać o tragicznych wydarzeniach z 4 lipca 1946 r. m.in. w świetle wybranej literatury obcojęzycznej.
Jak poinformował IPN, podczas konferencji pt. “Relacje polsko-żydowskie w XX wieku. Badania – kontrowersje – perspektywy. Wydarzenia antyżydowskie w Kielcach 4 VII 1946 r. z różnych perspektyw (Izrael, Polska, Stany Zjednoczone)” poruszone zostaną kwestie pogromu kieleckiego w świetle prasy amerykańskiej z 1946 r. Ponadto będzie można poznać stosunek Żydów do Polonii w Palestynie i pozycji Polski na forum międzynarodowym w 1946 roku.
Konferencja rozpocznie się 2 lipca o godz. 10 w Centrum Edukacyjnym IPN “Przystanek Historia” w Kielcach. Wydarzenie transmitowane będzie również on-line na kanale IPNtv.
ZOBACZ TEŻ: Cztery kilogramy marihuany skonfiskowane w gminie Dwikozy
Zgodnie z ustaleniami IPN, w czasie pogromu kieleckiego, w którym uczestniczyli cywilni mieszkańców miasta, milicjanci i żołnierze, zginęło 37 osób narodowości żydowskiej (35 zostało rannych) i troje Polaków.
Tego dnia w Kielcach i okolicach miały miejsce również inne zajścia, w których pokrzywdzonymi stali się obywatele narodowości żydowskiej. Na tle rabunkowym zamordowano mieszkankę Kielc pochodzenia żydowskiego Reginę Fisz i jej kilkutygodniowe dziecko. Kielecki pogrom w 1946 r. sprowokowała plotka o uwięzieniu przez Żydów chrześcijańskiego chłopca i rzekomym dokonaniu na nim rytualnego mordu. Dziewięć z dwunastu osób (w większości przypadkowych), oskarżonych o masakrowanie Żydów skazano w pospiesznym, pokazowym procesie na śmierć i stracono.
Uroczystości związane z 75. rocznicą pogromu kieleckiego odbędą się w niedzielę 4 lipca. Organizuje je Stowarzyszenie im. Jana Karskiego. Na godzinę 13 zaplanowano modlitwę z udziałem rabinów i duchownych różnych wyznań przy grobie ofiar pogromu na cmentarzu żydowskim na Pakoszu. O godzinie 15 sprzed pomnika Menora przy al. IX Wieków Kielc wyruszy Marsz Pamięci. Następnie uczestnicy przejdą przed budynek dawnej synagogi przy ul. Warszawskiej, aby zatrzymać się przy Memoriale Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata upamiętniających Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. (PAP)
Autor: Wiktor Dziarmaga
wdz/ pat/