– Możemy powiedzieć, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach jest od dziś w pełni ekologiczny – powiedział prezes Ryszard Gliwiński, na dzisiejszej konferencji prasowej, podczas której oficjalnie uruchomiono instalację fotowoltaiczną, która będzie zasilała budynek instytucji. A nie jest to jedyne proekologiczne rozwiązanie, które tu zastosowano.
– Nie tylko finansujemy zadania związane z ekologią, ale sami staramy się być ekologiczni. Dziś jest dzień, kiedy zostajemy w pełni ekologicznym funduszem. Jesteśmy podłączeni do miejskiej sieci ciepłowniczej, wykorzystujemy wody opadowe do celów socjalnych, jeździmy samochodami hybrydowymi, a dziś otwieramy instalację fotowoltaiczną – przekazał prezes WFOŚiGW w Kielcach, Ryszard Gliwiński.
Instalacja ma ponad 30 kilowatów i pokryje w pełni zapotrzebowanie instytucji. Ponadto oszczędności na energii elektrycznej sprawią, że inwestycja zwróci się w ciągu 4 lat.
– Patrzymy na Fundusz jako na jednostkę, która ma oszczędzać środki publiczne – zaznaczył prezes Gliwiński – Po raz kolejny wydaje mi się, że jesteśmy liderem w Polsce.
Poseł Agata Wojtyszek zwróciła uwagę, że takimi działaniami WFOŚiGW w Kielcach staje się wzorem dla innych instytucji.
– Cieszę się, że to nie jedyna proekologiczna inwestycja w tym miejscu. Mam nadzieję, że inne instytucje, czy to samorządowe, czy rządowe będą przyglądały się Funduszowi i dążyły do tego, żeby we własnych siedzibach realizować zadania w taki sposób: chroniąc powietrze, przyrodę i otaczające nas środowisko – powiedziała parlamentarzystka.
Senator Krzysztof Słoń powiedział, że Wojewódzki Fundusz „wyznacza ekologiczne standardy”. Wyraził też nadzieję, że niektóre z tych rozwiązań zostaną wdrożone w budowanym tuż obok Kampusie GUM.
– Wojewódzki Fundusz umożliwia obywatelom korzystanie z takich innowacji jak instalacje fotowoltaiczne, samochody elektryczne czy wykorzystanie wód opadowych. Z tego wszystkiego mogą skorzystać mieszkańcy i samorządy w naszym województwie – mówił senator.
Senator Jarosław Rusiecki przyznał, że „najlepiej uczą przykłady” i że taki przykład daje właśnie WFOŚiGW.
– Będąc dysponentem znacznych środków przeznaczanych na ochronę środowiska, wody i powietrza sam też zachęca swoim przykładem aby z tych rozwiązań korzystać – podsumował parlamentarzysta.
Wicewojewoda Rafał Nowak zaapelował do przedstawicieli samorządów, instytucji publicznych i prywatnych właścicieli budynków o instalowanie fotowoltaiki na swoich obiektach:
– Zachęcam do tego, żeby skorzystać z wiedzy i doświadczenia pracowników Wojewódzkiego Funduszu w Kielcach i stworzyć na swoich budynkach tego typu instalacje. Przykład tej farmy, która tutaj powstała pokazuje, że nie jest to droga przez mękę, że przy odrobinie chęci i pomocy pracowników WFOŚ każdy, kto będzie chciał, będzie mógł taką farmę u siebie stworzyć.