Rozpoczęły się prace przy oczyszczaniu zalewu Pasternik w Starachowicach. Zagospodarowana zostanie także północna linia brzegowa zbiornika i grobla – poinformował w poniedziałek prezydent Starachowic Marek Materek.
Oczyszczaniem zbiornika Pasternik w Starachowicach zajmuje się konsorcjum firm: ANW oraz ACS Poland. Prezes firmy ACS Poland Przemysław Karwowski podkreślał podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że prace są wykonywane metodą nieinwazyjną dla środowiska. Przy użyciu odpowiednio dobranych szczepów mikroorganizmo´w osad organiczny, który zalega na dnie Pasternika, będzie rozkładany na związki przyswajalne dla innych organizmo´w.
ZOBACZ TEŻ: Śmiertelny wypadek podczas prac rolniczych
“Jest to w 100 proc. polska technologia opracowana przez dr Marcina Sitarka rozwijana z polskimi ośrodkami naukowo-badawczymi. Stosowana technologia jest nieinwazyjna dla środowiska, nie wymaga żadnego okresu karencji. Jej główne zalety to odmulanie bez spuszczania i obniżania poziomu wody, bez wykorzystywania koparek czy refulerów. Tutaj za nas wszystko robią odpowiednio dobrane mikroorganizmy, które likwidują minimum 30 proc. osadu dennego w ciągu roku” – powiedział Karwowski.
Zakończenie inwestycji planowane jest pod koniec przyszłego roku. “Bardzo się cieszę, że wreszcie zbiornik Pasternik będzie miał przywróconą dawną świetność” – powiedział prezydent Starachowic.
“Przez najbliższe dwa lata będzie się przy Pasterniku działo sporo. Wybraliśmy metodę, która jest najmniej inwazyjna, najmniej ingeruję w ekosystem, najmniej szkodzi lokalnemu środowisku” – podkreślał Materek.
Zaznaczył, że kolejną inwestycją w tym obszarze będzie zagospodarowanie linii brzegowej i grobli zalewu wraz z budową mostku nad rzeką Kamienną.
Koszt inwestycji to ponad 12,6 mln zł. Zadanie jest w 85 proc. współfinansowane ze środków unijnych.
Zalew Pasternik, nazywany także Jeziorem Starachowickim, znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie dworców PKP i PKS. Został wybudowany w 1920 roku na rzece Kamiennej. Ma powierzchnię 52,3 ha, a lustro wody zajmuje około 42 ha. (PAP)
Autor: Wiktor Dziarmaga