Na całym świecie dodatkowe szkolenia z doskonalenia umiejętności kierowania pojazdem w naturalny sposób wpisują się w codzienność każdego kierowcy. Więcej – wielu z nich traktuje to jako hobby, uczestnicząc w kursach i szkoleniach, prowadzonych na przykład na najbardziej znanych torach wyścigowych.
W Polsce również powstały obiekty, na których można trenować technikę prowadzenia pojazdów. Co więcej – konieczność doskonalenia umiejętności kierowania pojazdem w sytuacjach zagrożenia w ruchu drogowym została zapisana w ustawie o kierujących pojazdami, zobowiązując „młodego” kierowcę do uczestniczenia w szkoleniu w tak zwanym „okresie próbnym”. Zapis ten nie wszedł jednak w życie. Przypomnijmy – zakładał on, że każdy kierowca, który po raz pierwszy uzyskał prawo jazdy kat. B, będzie musiał przejść szkolenie, podzielone na część teoretyczną i praktyczną. Wykład miał trwać 90, a szkolenie 60 minut. Część praktyczna to szkolenie na torze, w ramach którego szkolony miał się zapoznać m.in. ze zjawiskiem poślizgu na prostej, czy na łuku. Program szkoleń nie wszedł jeszcze w życie, choć wszyscy eksperci od bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz przekonani do tego rozwiązania kierowcy, mają nadzieję, że z czasem tak się stanie.
Zanim to jednak nastąpi, naprzeciw tym potrzebom, wyszedł program „Mistrzowie w drodze”, który skierowany jest do osób do 30 roku życia. Dokształcenie proponowane jest przede wszystkim młodym kierowcom, którzy poprzez zaangażowanie w program mogą stać się uczestnikami szkolenia z doskonalenia techniki jazdy.
Pierwsze szkolenie, zrealizowane w ramach programu, odbyło się 26. sierpnia 2021 r. na Autodromie w Pszczółkach, a razem z grupą doświadczonych instruktorów techniki jazdy szkolił sam Mistrz Kajetan Kajetanowicz, który podczas całego szkolenia udzielał jego uczestnikom cennych wskazówek. Uczestnicy rozpoczęli szkolenie od podstawowych, ale jakże istotnych zagadnień, tj. pozycja za kierownicą, przygotowanie do jazdy, martwe pola w pojeździe, ćwiczenie efektywnej pracy rąk na kole kierownicy przy pokonywaniu kolejnych slalomów, poznawanie granic możliwości pojazdu i kierowcy na płycie poślizgowej, było także hamowanie awaryjne na prostej i na łuku, porównanie drogi hamowania przy różnych prędkościach a także ćwiczenia z użyciem refleksomierza, symulatorów dachowania i zderzeń. Jak mówi jeden z uczestników „(…) wrażenia niesamowite. Uważam, że coś takiego powinno być obowiązkowe po kursie, bo nie każdy ma świadomość, jak samochód zachowuje się na drodze. Osobiście mi to (szkolenie) dało bardzo dużo.”
Zainteresowani podnoszeniem swoich umiejętności, a tym samym podnoszeniem bezpieczeństwa swojego i innych uczestników ruchu drogowego mają szansę na udział w kolejnych szkoleniach. Wystarczy uczestniczyć w konkursie „Ruszaj po nagrody”, który trwa do 20 września 2021 r., a jego szczegóły można znaleźć na stronie www.brd.org.pl/mistrzowie-w-drodze. Zadaniem uczestników jest przygotowanie materiału promującego bezpieczną jazdę w postaci memu, plakatu, filmu, zdjęcia czy scenariusza reklamy społecznej. Na zwycięzców konkursu poza udziałem w szkoleniu z doskonalenia techniki jazdy czeka atrakcyjny zestaw akcesoriów samochodowych i bon paliwowy o wartości 500 zł.
Do 5 września 2021 r. kursanci ośrodków szkolenia kierowców, którzy zakładają zdać egzamin na prawo jazdy do końca września, także mają jeszcze szanse trenować z mistrzami w drodze. Więcej na stronie programu.
Młody kierowco! – wykwalifikowani instruktorzy czekają na ciebie. Promuj bezpieczną jazdę i bezpiecznie „Ruszaj po nagrody”.
O programie „Mistrzowie w drodze”
Program Mistrzowie w drodze” promuje mistrzowską jazdę. Mistrzowska to jazda – przede wszystkim bezpieczna – zgodna z przepisami, kulturalna, pokazująca szacunek dla innych uczestników ruchu drogowego. Celem programu trwającego do końca tego roku jest wspieranie młodych kierowców, by od początku wkroczenia na drogę mieli zarówno dużą świadomość swojej roli za kierownicą, stosowne poczucie odpowiedzialności, jak
i pogłębione umiejętności prowadzenia pojazdu.
Ambasadorem programu jest Kajetan Kajetanowicz, trzykrotny rajdowy mistrz Europy, czterokrotny rajdowy mistrz Polski, wicemistrz Świata WRC 2.
Patronat nad programem objęli Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Komendant Główny Policji, Główny Inspektor Transportu Drogowego oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji.
Wraz z rozpoczęciem przedsięwzięcia do udziału w programie zostali zaproszeni instruktorzy nauki jazdy. To oni mają najbliższy kontakt z kandydatami na kierowców podczas ich pierwszych manewrów na drodze. Wspierając pracę instruktorów organizatorzy przygotowali materiały edukacyjne na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego, dedykowane specjalnie młodym kierowcom.