Cytomammobus Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w przyszłym tygodniu zawita do Moskorzewa, Słupi Jędrzejowskiej, Sędziszowa i Nagłowic. Panie z tych miejscowości i okolicy będą mogły bezpłatnie wykonać cytologię i mammografię – niezwykle istotne badania z punktu widzenia profilaktyki nowotworów.
Bezpłatna i bezpieczna profilaktyka onkologiczna jest cały czas dostępna dla mieszkanek województwa świętokrzyskiego, a cytomammobus to jeden z jej elementów. Specjalistyczny pojazd przemierza kolejne miejscowości regionu umożliwiając wykonanie potrzebnych badań.
ZOBACZ TEŻ: Studenci z Politechniki Świętokrzyskiej zwycięzcami zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge!
Dr n. med. Leszek Smorąg, ginekolog onkolog i kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO zapewnia, że diagnostyka w cytomammobusie jest całkowicie bezpieczna. Personel jest zaszczepiony, przestrzega wszelkich procedur bezpieczeństwa, a pacjentki umawiane są na konkretne godziny, aby nie musiały czekać w kolejce.
Dla kogo?
Bezpłatna mammografia, zgodnie z programem profilaktyki raka piersi jest przeznaczona dla pań w wieku 50-69 lat. Tego typu badanie należy powtarzać co dwa lata, aby nie przeoczyć żadnych niepokojących zmian.
Bezpłatna cytologia jest natomiast, zgodnie z programem profilaktyki raka szyjki macicy, przeznaczona dla kobiet w wieku 25-59 lat. Badanie należy powtarzać co trzy lata.
W cytomammobusie ŚCO wykonywane są dwa rodzaje badania cytologicznego: cytologia konwencjonalna i na podłożu płynnym, co zapewnia bardzo dokładną diagnostykę i umożliwia ocenę wszystkich pobranych komórek.
Aktualna trasa cytomammobusa
27 września– Nagłowice, parking przy szkole podstawowej, ul. M. Reja 40,
28 września – Moskorzew, parking przy Urzędzie Gminy,
29 września – Słupia, parking przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej,
30 września – 1 października – Sędziszów, parking przy Urzędzie Miejskim.
Na badanie należy zabrać ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. Badania są wykonywane w godzinach 10.00-16.00.
Uwaga! Konieczna jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna: 661 911 300. Ze względu na bezpieczeństwo epidemiologiczne panie wchodzące do cytomammobusa powinny zasłaniać usta i nos maseczką, przed wejściem obowiązuje dezynfekcja rąk i pomiar temperatury.