Ponad stu funkcjonariuszy CBŚP, KWP i KAS z województwa świętokrzyskiego i nie tylko brało udział w akcji rozbicia gangu, którego członkowie podejrzani są m.in. o lichwę. Prokuratura Okręgowa w Kielcach, która prowadzi śledztwo uważa, że przestępcy wyłudzali nieruchomości od osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, proponując im wysokooprocentowane, krótkoterminowe pożyczki.
Po szeroko zakrojonej akcji, którą przeprowadzono w kilku województwach zatrzymano 13 osób. Z ustaleń śledczych z kieleckiego CBŚP i prokuratury wynika, że grupa działała w latach 2008-2015. Schemat działania był bardzo prosty – wysokooprocentowane pożyczki z bardzo krótkim terminem spłaty, udzielane różnym ludziom były zabezpieczone ich nieruchomościami i w wypadku braku spłaty przechodziły na własność gangu.
ZOBACZ TEŻ: Rolnik zginął przygnieciony przez ciągnik
Prokuratura uważa, że w ciągu kilku lat działania grupa mogła oszukać wielu ludzi. Zazwyczaj trafiały do nich osoby z dużymi problemami finansowymi, które odnajdowały ogłoszenia w prasie lub internecie o wysokich pożyczkach pod zastaw nieruchomości. Wysokość tych specyficznych kredytów wahała się od kilkunastu do kilkuset tys. zł, a czas na spłatę zobowiązania wynosił od kilku miesięcy do roku. Wartość nieruchomości stanowiących zabezpieczenie pożyczki zawsze była kilkukrotnie wyższa niż sama kwota pożyczki.
Jak informują śledczy, czasem kwota rzeczywiście wypłaconej pożyczki była niższa niż ta wskazana w akcie notarialnym. Dodatkowo pokrzywdzeni często po podpisaniu dokumentów dowiadywali się o ukrytych kosztach i prowizjach pożyczki, idących zwykle w tysiące zł. Umowy konstruowano w ten sposób, że w wypadku niespłacenia pożyczki pożyczkodawca mógł skierować sprawę do sądu o przejęcie nieruchomości.
We wtorek funkcjonariusze z Zarządu w Kielcach CBŚP, ze wsparciem funkcjonariuszy z innych województw oraz Świętokrzyskiej Krajowej Administracji Skarbowej przeprowadzili akcję, w której wzięło udział ponad 100 osób. Zatrzymania miały miejsce na terenie województw mazowieckiego, pomorskiego, małopolskiego i śląskiego. Zatrzymano 13 osób i przeszukano 17 obiektów. Zabezpieczono dokumentację, nośniki danych i komputery, które teraz są dokładnie analizowane. Zabezpieczono także mienie należące do zatrzymanych, w tym pieniądze, biżuterię i samochód.
Po doprowadzeniu podejrzanych do Prokuratury Okręgowej w Kielcach postawiono im zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyzysku kontrahenta(lichwy), oszustw i prania pieniędzy. Na podstawie zebranego materiału dowodowego do sądu trafiło osiem wniosków o tymczasowe aresztowanie.