70-osobowa grupa cudzoziemców próbowała w piątek forsować granicę polsko-białoruską na odcinku ochranianym przez Placówkę Straży Granicznej w Mielniku – poinformowała w sobotę Straż Graniczna.
“70-osobowa grupa cudzoziemców próbowała wczoraj tj. 15.10 forsować granicę polsko-białoruską na odcinku ochranianym przez Placówkę Straży Granicznej w Mielniku. Granicy broniliśmy wspólnie z żołnierzami #WojskoPolskie” – napisała w sobotę na Twitterze Straż Graniczna.
Do wpisu załączono film, na którym widać jak w nocy grupa migrantów stoi przy ogrodzeniu granicznym i wykrzykuje coś do polskich funkcjonariuszy.
70-osobowa grupa cudzoziemców próbowała wczoraj tj.15.10 forsować granicę polsko🇵🇱-białoruską🇧🇾 na odcinku ochranianym przez Placówkę Straży Granicznej w Mielniku. Granicy broniliśmy wspólnie z żołnierzami #WojskoPolskie #NaStrażyBezpieczeństwa pic.twitter.com/O1oDsDeEBg
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) October 16, 2021
Jak wcześniej podawała SG w piątek strażnicy graniczni odnotowali 592 próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Zatrzymano jednego obywatela Iraku, a pozostałym próbom zapobieżono.
ZOBACZ TEŻ: W regionie jest 170 wolnych łóżek covidowych
Za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy funkcjonariusze SG zatrzymali w piątek 10 osób – dwóch obywateli Turcji, dwóch Rumunii, dwóch obywateli Niemiec, obywatela Gruzji, Bułgarii, Tunezji i Mołdawii.
Od początku roku Straż Graniczna udaremniła ponad 18 tysięcy prób nielegalnego sforsowania granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 7 tys. miało miejsce w październiku.
Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią – w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego – obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.(PAP)
Autor: Bartłomiej Figaj