Rząd przygotował pakiet rozwiązań, które mają zahamować wzrost inflacji. Założenia projektu tarczy antyinflacyjnej przedstawili premier Mateusz Morawiecki i Jacek Sasin. To m.in. obniżka akcyzy, vat-u i podatku od sprzedaży detalicznej.
Premier przekazał, że inflacja we wszystkich krajach europejskich jest efektem epidemii. Wspomniał również o działaniach Gazpromu, który manipuluje cenami gazu, co automatycznie przekłada się na wzrost cen praktycznie wszystkich dóbr. Wzrosły także koszty emisji CO2, co jest efektem polityki klimatycznej UE.
– Wszyscy wiemy doskonale, że tak jak ceny energii wpływają na budżety domowe – zarówno ceny paliwa, energii elektrycznej jak i gazu, tak samo przekładają się one na całą gospodarkę. Ceny ETS, czyli pakietów emisji CO2 urosły o 70%. Ten przyrost cenowy był zakładany na rok 2040 – tłumaczył premier – Dziś prezentujemy pierwszą serię działań, która zamortyzuje to pierwsze uderzenie inflacyjne.
Tarcza inflacyjna będzie miała trzy podstawowe elementy: obszar cen paliw, energii i żywności.
Obniżki cen paliw, prądu i gazu
Od 20 grudnia na 5 miesięcy obniżone zostaną ceny paliw. Obniżona akcyza do najniższego dopuszczalnego unijnym prawem poziomu przełoży się na spadek cen paliw o kilkadziesiąt groszy za litr. Paliwa będą także zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej w okresie od stycznia do maja 2022 roku. Powinno się to przełożyć na spadek ceny o 28-30 groszy za litr.
⛽️ Obniżka cen paliw ⤵️#TarczaAntyinflacyjna pic.twitter.com/gxDUQ7Qjzr
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) November 25, 2021
ZOBACZ TEŻ: Nagły zwrot w Starachowicach. Prezydent apeluje do starosty o cofnięcie rezygnacji
Gaz ziemny, dostarczany do gospodarstw domowych także będzie miał obniżoną stawkę podatku VAT z 23% do 8%. Zmiana będzie obowiązywała od stycznia do marca 2022 roku.
Obniżony VAT na gaz ziemny ⤵️#TarczaAntyinflacyjna pic.twitter.com/83OmeTcGa2
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) November 25, 2021
Akcyza na energię elektryczną będzie całkowicie zniesiona, a od stycznia na 3 miesiące obniżona zostanie stawka VAT na energię elektryczną z 23% do 5%.
– Od stycznia do marca obniżymy stawkę VAT na energię elektryczną, ale również w kontekście spekulacji na rynku tzw. zielonych certyfikatów, będziemy wnioskowali o zmianę zasad handlu uprawnieniami do emisji CO2 – przekazał Morawiecki.
0 zł akcyzy na energię elektryczną ⤵️#TarczaAntyinflacyjna pic.twitter.com/7C4Xzib6rh
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) November 25, 2021
Obniżony VAT na energię elektryczną ⤵️#TarczaAntyinflacyjna pic.twitter.com/8BW8m9bSAd
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) November 25, 2021
– Łącznie ten pakiet to około 10 miliardów złotych – powiedział premier. – Realizujemy to, do czego się zobowiązaliśmy.
Bezpośrednie wsparcie dla rodzin
Premier Morawiecki zapowiedział także wprowadzenie tzw. dodatku osłonowego dla rodzin. Obejmie on około 5,2 mln gospodarstw domowych. Jak przekazał Morawiecki, rząd chciał obniżyć stawkę VAT na żywność do 0%, jednak na to nie zgodziła się Komisja Europejska. Zamiast tego wprowadzone zostaną dopłaty według kryterium dochodowego. Będą one wynosiły od 400 do ponad 1100 zł, w zależności od wielkości rodziny i poziomu dochodów.
Dodatek osłonowy ⤵️#TarczaAntyinflacyjna pic.twitter.com/amPXIeeUGg
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) November 25, 2021
Morawiecki zapowiedział także, że rząd będzie walczył o zwiększenie efektywności wydatków publicznych, m.in. poprzez zamrożenie etatów w administracji publicznej.
Nieoficjalnie: obniżka marż przez państwowe firmy
Jak podaje radio RMF FM, pewnym nieoficjalnym elementem tarczy ma być również obniżenie marż pobieranych przez firmy, czyli obniżenie ich zysków. Tego rozwiązania nie można zapisać wprost w przepisach, bo byłoby to działanie na szkodę inwestorów, niemniej jednak zarządy spółek Skarbu Państwa mają przygotować takie rozwiązania.