Przybywa gmin w województwie, w których wprowadzane są obostrzenia w związku z wykrywaniem nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF). Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej do strefy czerwonej włączono kolejne 10 gmin, a do niebieskiej – 20.
Strefa czerwona to obszar zapowietrzony w promieniu 3 kilometrów od miejsca wykrycia ogniska ASF. Strefy czerwone wprowadzono w gminach powiatu włoszczowskiego: Włoszczowie, Kluczewsku i Krasocinie, w gminie Słupia w powiecie koneckim, w gminach Łopuszno i Chęciny w powiecie koneckim, w gminach Oksa, Małogoszcz i Sobków w powiecie jędrzejowskim, a także w części gminy Kije w powiecie pińczowskim. Pozostała część tej gminy już wcześniej była czerwoną strefą.
ZOBACZ TEŻ: Dr Wronowski: Na covidowym OIOM-ie leżą też niemowlęta
Strefą niebieską, czyli obszarem w promieniu 10 kilometrów od miejsca wykrycia zakażenia objęto tereny gmin: Secemin, Radków i Moskorzew (powiat włoszczowski), Nagłowice, Sędziszów i Wodzisław (powiat jędrzejowski), Działoszyce (powiat pińczowski), Piekoszów, Strawczyn, Miedziana góra, Masłów, Nowa Słupia, część gmin Górno i Bieliny (powiat kielecki) oraz część powiatu miejskiego Kielce. Poza tym są to też gminy Łączna w powiecie skarżyskim i Pawłów w powiecie starachowickim.
Obostrzenia obowiązują także na obszarach województwa łódzkiego i śląskiego. W tym pierwszym objęto nimi gminy Masłowice, Przedbórz, Wielgomłyny oraz Żytno w powiecie radomszczańskim i gminę Ręczno w powiecie piotrkowskim. W województwie śląskim obostrzeniami objęto gminę Koniecpol w powiecie częstochowskim.
To nie koniec
Prawdopodobnie wkrótce kolejne samorządy zostaną włączone do stref czerwonej i niebieskiej. Nowe ogniska choroby wykryto w ostatnich dniach w miejscowości Łosień w gminie Piekoszów w powiecie kieleckim.
Pierwsze ognisko choroby wykryto 14 października w gospodarstwie w Czarzyźnie w powiecie staszowskim.