Miniony rok był dla Jędrzejowa wyjątkowy – miasto obchodziło 750-lecie istnienia. Pomimo pandemii zorganizowano szereg wydarzeń i imprez aby uczcić okrągłą rocznicę.
Burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek przyznaje, że pandemia korona wirusa była utrudnieniem w planowaniu i organizacji obchodów, jednak mimo to odbyło się wiele różnych wydarzeń.
– Obchody trwały pod znakiem pandemii – ona nam trochę namieszała, lecz nie zrezygnowaliśmy z nich. Ostatnio otworzyliśmy nowe centrum komunikacyjne, dedykowane 750-leciu praw miejskich. Są w nim płaskorzeźby autorstwem pana Latosa z najważniejszymi wydarzeniami w historii Jędrzejowa – mówi.
W centrum można zobaczyć przedstawienia księcia Bolesława Wstydliwego, który w 1271 roku nadał prawa miejskie osadzie, przybycie cystersów do Jędrzejowa, zjazd szlachty, która opowiedziała się za elekcją Stefana Batorego na króla oraz wejście Kompanii Kadrowej do Jędrzejowa.
– To wydarzenie, które niejako przywróciło Jędrzejów na karty ogólnopolskiej historii – zaznacza burmistrz.
Koncerty, imprezy i kompleksowa monografia historii miasta
W miesiącach letnich zorganizowano szereg imprez plenerowych, a zwieńczeniem obchodów była konferencja naukowa, która odbyła się 18 listopada. Materiał z niej zostanie wydany w formie drukowanej, a dodatkowo miasto doczeka się monografii swoich dziejów.
– Dwa lata temu rozpoczęliśmy współpracę z prelegentami konferencji naukowej, m.in. z profesorem Maciejem Zdankiem, jędrzejowianinem, świetnym mediewistą zorientowanym w tematyce cysterskiej. Przez dwa lata prowadził kwerendę i przygotowywał się do publikacji poświęconej dziejom Jędrzejowa w średniowieczu. Doktor Mariusz Lubczyński z UJK skończył opracowanie epoki nowożytnej. Mamy już XIX wiek, za chwilę otrzymamy pozostałe epoki, a ja nie mogę się doczekać, żeby dostać to do ręki i przeczytać! – mówi Marcin Piszczek.
Upamiętnić Wincentego Kadłubka
Jędrzejów to miasto rozpoznawalne, które posiada wiele ciekawych zabytków i atrakcji. Wśród nich nie sposób nie wymienić Muzeum im. Przypkowskich, opactwa cystersów czy postaci Wincentego Kadłubka. W Jędrzejowie szykują się już do uczczenia postaci tego pierwszego polskiego kronikarza.
– Chcemy za chwilę wystąpić do Sejmu RP z inicjatywą ustanowienia roku 2023 rokiem Mistrza Wincentego. To jest postać wielowymiarowa. Mistrz Wincenty to pierwszy polski kronikarz i nie bez przyczyny zwany jest ojcem kultury narodowej.
Plany na przyszłość – pracownie techniczne, mieszkania i tereny inwestycyjne
W Jędrzejowie nie żyją jednak wyłącznie przeszłością. Na kolejny rok zaplanowano szereg ważnych inwestycji. Powstają Laboratoria Przyszłości – pracownie techniczne, w których uczniowie będą mogli zdobyć niezbędne na rynku pracy umiejętności. Miasto przygotowuje się także do budowy 120 mieszkań i III etapu uzbrajania terenów inwestycyjnych.