Powiat kielecki w zeszłym roku wyszedł ze strefy wysokiego bezrobocia, a do prawie 70 proc. wzrosła efektywność zatrudnieniowa – poinformował w środę dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach Grzegorz Piwko.
W ocenie Piwki rok 2021 był bardzo dobry dla rynku pracy w powiecie kieleckim. Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach wskazał, że powiat w zeszłym roku wyszedł ze strefy wysokiego bezrobocia. Stopa bezrobocia rejestrowanego wynosiła 7,7 proc. i była najniższa od czasu zmian systemowych na przełomie lat 80. i 90. Na koniec roku 2020 stopa bezrobocia w powiecie wynosiła 9,5 proc., a w grudniu 2019 – 10,4 proc.
ZOBACZ TEŻ: Wypadek na przejeździe kolejowym w Gołuchowie. Pociąg uderzył w ciężarówkę i się wykoleił
Dyrektor zwrócił uwagę, że do około 70 proc. wzrosła efektywność zatrudnieniowa po odbytych stażach. Oznacza to, że pracę podejmowało 68 na 100 osób bezrobotnych. Piwko zaznaczył, że najlepsze urzędy w kraju, do których wyniku będzie dążył kielecki PUP, mają efektywność zatrudnienia na poziomie 85-90 proc.
Z danych PUP wynika, że największe zapotrzebowanie na pracowników jest w branżach: budowlanej i mechanicznej oraz w usługach gastronomicznych (kucharz, kelner, pomoc kuchenna).
W 2021 roku PUP przekazał przedsiębiorcom łącznie 90 mln złotych dotacji w ramach tarcz antykryzysowych. Największe wsparcie trafiło do firm na początku pandemii, jako bezzwrotna pożyczka na bieżącą działalność.
W minionym roku kwota dotacji dla osób, które chcą otworzyć własny biznes, wzrosła do 24 tys. zł. W powiecie kieleckim dzięki tej formie pomocy utworzono 278 nowych firm, natomiast 109 przedsiębiorców skorzystało z dotacji w wysokości 28 tys. zł na doposażenie stanowisk pracy.
Przedsiębiorcy mogą aplikować o dofinansowania także w roku 2022. (PAP)