Polski Ład to zmiana epokowa i oczekiwana, która porządkuje nam całą sferę życia gospodarczego – powiedział w poniedziałek wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz. Zaznaczył, że na Polskim Ładzie skorzysta m.in. ponad 8 mln emerytów.
Wojewoda mówił podczas konferencji prasowej, że “Polski Ład to realne pieniądze dla milionów Polaków”. “Polski Ład zawiera wyliczenia oparte na twardych danych statystycznych, na analizach, na rozmowach z wieloma instytucjami Chcemy polską gospodarkę i polskich obywateli przyzwyczaić do państwa dobrobytu oraz poprzez różne działania do społecznej sprawiedliwości. Zmierzamy do równego obciążenia daninami, ale także i profitami płynącymi z tego, że polska gospodarka ma realne szanse na wielki rozwój” – mówił wojewoda.
ZOBACZ TEŻ: Burza śnieżna przeszła nad regionem. Ponad 16 tys. mieszkańców bez prądu [FOTO/VIDEO]
Koniusz zaznaczył, że na Polskim Ładzie skorzysta ponad 8 mln emerytów – niższe podatki zapłacą seniorzy, których świadczenie wynosi do 5 tys. zł miesięcznie, czyli około 95 proc. emerytów. Natomiast dla ponad 420 tys. osób z wyższym świadczeniem Polski Ład będzie neutralny.
Agnieszka Majkowska-Nowak, zastępca dyrektora ds. dochodów w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach poinformowała, że instytucja od listopada zeszłego roku prowadzi intensywne szkolenia dotyczące Polskiego Ładu zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób indywidualnych. Natomiast kolejną formą wsparcia, będzie. kalkulator, który uruchomiony zostanie w ciągu kilkunastu dni i będzie służyć do obliczenia podstawy wymiaru składek, jak i składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dostępny będzie na stronie zakładu ubezpieczeń społecznych oraz w programach płatnik i e-płatnik.
“Korzystając z kalkulatora, wybieramy z listy miesiąc, na który ustalamy podstawę wynagrodzenia i składkę zdrowotną. Następnie, również z listy wybieramy formę opodatkowania i w zależności od jej formy wpisujemy sumę przychodów lub dochodów i wciskamy +oblicz+. Wówczas kalkulator już sam wyliczy nam podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz samą składkę na ubezpieczenie zdrowotne” – wyjaśniła Agnieszka Majkowska-Nowak.
Bernard Wyszyński, zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Kielcach poinformował, że do zeszłego tygodnia pracownicy izby odbyli ponad 3 tys. spotkań z podatnikami. Ponadto wszystkie urzędy skarbowe wydłużyły czas pracy. Eksperci czekają w godzinach 8 – 19.
Krajowej Administracji Skarbowej uruchomiła także infolinię, Multikanałowe Centrum Informacji Polski Ład oraz livechaty-webinary dla m.in. księgowych. Ponadto dyżury ekspertów KAS organizowane są w wybranych placówkach ZUS oraz ekspertów ZUS w wybranych placówkach KAS. (PAP)