Podczas konsultacji prezydentów Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego, oprócz sprawy rosyjskiej agresji, poruszono też kwestie Nord Stream 2, tranzytu dostaw przez Ukrainę do Polski i sytuacji na Białorusi – powiedział w piątek szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.
Kumoch był pytany czy podczas konsultacji prezydentów Polski i Ukrainy w Wiśle poruszano też inne tematy oprócz ewentualnej agresji rosyjskiej oraz czy były wśród nich kwestie Nord Stream 2 i tranzytu.
Prezydencki minister odpowiedział, że stanowisko w sprawie Nord Stream 2 Polski i Ukrainy “jest oczywiste i jednakowe”. “Jest to projekt, który bardzo odbija się na nas wszystkich i uderza w bezpieczeństwo energetyczne Europy i jest to projekt, który chyba w Polsce nie znajduje ani jednego poważnego obrońcy. Na Ukrainie jest dokładnie tak samo” – stwierdził Kumoch.
ZOBACZ TEŻ: Biden: Sankcje przeciwko Rosji będą zależeć od skali agresji; zwiększymy obecność sił w Polsce
Zapowiedział też, że “będą bardzo szybko rozmowy na temat transportu”. Podkreślił, że on sam będzie też brał w nich udział. “Chcemy rozwiązać tę sytuację” – zapewnił.
Od 30 listopada ub. r. obowiązuje bezterminowy zakaz nałożony przez Koleje Ukraińskie (UZ) przyjmowania do przewozów wszystkich przesyłek nadawanych z 15 wybranych krajów (m.in. Chiny, Rosja, Kazachstan) do Polski tranzytem przez terytorium Ukrainy.
Według PKP międzynarodowe łańcuchy dostaw prowadzące przez Ukrainę do Polski zostały przerwane, a zatrzymanie tranzytu, w tym przewozów na Nowym Jedwabnym Szlaku, to bezprecedensowa decyzja. PKP wskazuje, że Polska jest jedynym krajem europejskim dotkniętym takim bezterminowym zakazem, a jego bezpośrednie przyczyny nie są znane.
Kumoch dopytywany, czy podczas spotkania był też poruszany problem Białorusi, odpowiedział, że sytuacja w tym kraju zawsze jest omawiana. Ponieważ – dodał – jest istotnym elementem dla bezpieczeństwa Ukrainy, jako, że niepodległość Białorusi i zakres jej suwerenności wpływa na to, czy Rosjanie są w stanie dokonać agresji na Ukrainę z innego niż wcześniej kierunku.
“Więc dla Polski jest bardzo istotne wspieranie Białorusinek i Białorusinów w walce o ich prawa, bo uważamy, że demokratyczna i niepodległa Białoruś będzie gwarantem nie tylko stabilności dla Ukrainy, ale również naszego bezpieczeństwa” – powiedział minister.
“Natomiast na poziomie technicznym to są zupełnie inne rozważania, bo z jednej strony mamy reżim, który ewidentnie współpracuje z Rosją, w kwestiach bezpieczeństwa i wojskowych niemal doszło do integracji obu krajów. A z drugiej strony zdajemy sobie sprawę z tego, że każdy konflikt w regionie, w tym konflikt na Ukrainie, może być rozszerzony na terytorium Białorusi, może dojść do takiej eskalacji, która obejmie również inne państwa regionu” – dodał.
Kumoch poinformował, że podczas spotkania poruszano też tematy Mołdawii i “wielu miejsc, które mogą być kolejnymi punktami zapalnymi”. (PAP)
fot: prezydent.pl