W Kielcach powstaną dwa punkty pomocy dla obywateli z Ukrainy – poinformował w piątek wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz. Zaznaczył, że do regionu trafiają pierwsi uchodźcy zza wschodniej granicy. W regionie przygotowano dla nich już około 1,5 tys. miejsc.
W piątek podczas konferencji prasowej wojewoda świętokrzyski poinformował, że w Kielcach powstaną dwa punkty skoordynowanej pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Jeden z nich zostanie przygotowany w urzędzie wojewódzkim. Drugi – przy współpracy z samorządem Kielc – na dworcu autobusowym. Oba zaczną działać od soboty.
“W punktach zapewnione zostanie wsparcie dotyczące uregulowania pobytu w Polsce. Osoby będą mogły otrzymać informację o instytucjach użyteczności publicznej oraz np. tego, gdzie i w jakim zakresie można kierować się po pomoc medyczną” – powiedział wojewoda.
ZOBACZ TEŻ: Kielce. Ruszył proces po wypadku w Daleszycach, w którym zginęła matka i jej czteroletnia córka
Zaznaczył, że do regionu trafiają już pierwsi uchodźcy z Ukrainy. “Pierwsza trzyosobowa rodzina przebywa w jednym z hoteli w Kielcach. Nie mamy deklaracji, jak długi to będzie pobyt. Oczekujemy na kolejne kilkanaście osób. Jest to sytuacja bardzo dynamiczna. Czujemy się w obowiązku do wszechstronnej pomocy” – zaznaczył Koniusz.
Województwo świętokrzyskie jest w stanie w tej chwili przyjąć 1,5 tys. uchodźców z Ukrainy. Wojewoda wskazał, że chodzi o miejsca gotowe od zaraz. W razie potrzeby ta liczba będzie mogła się wielokrotnie zwiększyć. “Miejsc nam nie braknie. Nie mam jeszcze wszystkich inicjatyw lokalnych i prywatnych, które pojawiają się na bieżąco” – dodał.
Zaapelował jednocześnie, aby obywatele narodowości ukraińskiej, którzy mieszkają na stałe w woj. świętokrzyskim i są gotowi do przyjęcia swoich rodaków, zgłaszali to do wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego.
“My tworzymy zbiorczą bazę adresową. Prosimy podać swoje namiary oraz liczbę osób, którą mogą państwo przyjąć. My te dane na bieżąco przekazujemy do punktów recepcyjnych na granicy polsko-ukraińskiej. Jeżeli ktoś później na granicy chce się skontaktować, jesteśmy w stanie najszybciej udzielić tej informacji” – powiedział.
Podobny apel został skierowany do samorządów, które jak się okazuję na bieżącą, przygotowują dodatkowe miejsca dla uchodźców.
“Każda inicjatywa lokalna i samorządu powinna być zgłoszona do wojewody, ponieważ my bierzemy odpowiedzialność za skoordynowanie całej pomocy. Jest to potrzebne po to, aby te osoby mogły unormalizować swój pobyt w naszym kraju. Musimy mieć pewną kontrolę i ograniczyć zupełnie dowolne przemieszczanie się osób” – zaznaczył.
Miejsca dla Ukraińców są przygotowywane m.in. w hotelach, pensjonatach i bursach. Jednym z takich ośrodków może być m.in. ośrodek szkolenia nauczycieli w Wólce Milanowskiej. Wojewoda zaznaczył, że miejsca muszą być gotowe nie tylko do zapewnienia noclegu, ale również wyżywienia.
Województwo świętokrzyskie otrzymało na organizację pobytu dla uchodźców dwa miliony złotych. Zbigniew Koniusz podkreślił, że środki w zależności od potrzeb mogą być zwiększone. (PAP)
Autorzy: Wiktor Dziarmaga, Janusz Majewski