Biskup kielecki Jan Piotrowski powołał grupę roboczą ds. organizacji pomocy uchodźcom. W diecezji przygotowano około 200 miejsc dla osób z Ukrainy.
“Bestialska napaść Rosji na suwerenny kraj, jakim jest Ukraina, nasz wschodni sąsiad, nakazuje nam w duchu chrześcijańskiej solidarności i miłości podejmować wysyłki duchowe, aby ta wojna rychło ustała” – wskazał w podjętym dekrecie biskup kielecki Jan Piotrowski.
“Jednakże jej ciągła eskalacja sprawia, że pilnie potrzebne są działania natury materialnej, finansowej i logistycznej uchodźcom przybywającym do Polski, także do naszej diecezji, z terenów objętych wojną” – zaznaczył.
ZOBACZ TEŻ: Świętokrzyskie dla Ukrainy. Ty też możesz pomóc!
W tym celu powołał grupę roboczą ds. organizacji pomocy uchodźcom. Rzecznik kurii diecezjalnej w Kielcach ks. Mirosław Cisowski powiedział we wtorek PAP, że zespół ma na celu koordynować różne działania podejmowane m.in. przez parafie związane z pomocą uchodźcom. Chodzi o to, aby prowadzić zbiórki tylko najpotrzebniejszych produktów, dostarczać je do właściwych punktów czy przygotowywać listę miejsc, do których będą mogli trafiać uchodźcy.
“Sytuacja jest nadzwyczajna, musimy działać w sposób skoordynowany. Pierwsze odruchy pomocowe były bardzo spontaniczne i nie zawsze przemyślane. Zbierano m.in. dużo ubrań, które nie do końca były potrzebne. Dodatkowo zawożone je na granicę, a później okazywało się, że tych darów nie ma gdzie zostawić. Chcemy, aby pomoc była w pewien sposób uporządkowana” – powiedział ks. Cisowski.
Dlatego zbiórki w diecezji, organizowane m.in. przez parafię będzie koordynować Caritas diecezji kieleckiej. We wtorek pierwszy transport z pomocą trafi do parafii Jaworów w obwodzie lwowskim.
“Wieziemy to, na co zgłoszono nam zapotrzebowanie, czyli żywność z długim terminem ważności, koce, śpiwory, grzejniki olejowe, środki czystości i ciepłe ubrania. Łącznie około tony produktów. Przekazujemy to, co udało już nam się zebrać i chcemy to dostarczyć w miarę szybko” – powiedział PAP wicedyrektor kieleckiego Caritasu ks. Krzysztof Banasik.
“Będziemy sondować, co jest jeszcze potrzebne i będziemy na to reagować. Na pewno będziemy wspierać nie tylko to jedno miejsce. W tym wypadku działamy przez nasz kontakt z proboszczem parafii Jaworów ks. Markiem Niedźwieckim” – dodał.
Zaznaczył, że w diecezji kieleckiej przygotowano około 200 miejsc dla obywateli Ukrainy. Pierwsi uchodźcy zostali już skierowani do domu dla osób niepełnosprawnych w Piekoszowie.
Caritas prowadzi też zbiórki pieniędzy. W całej Polsce w Środę Popielcową po każdej mszy św. odbywać się będą zbiórki ofiar, które za pośrednictwem Caritasu Polska zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. (PAP)