Liczę na to, że różnice partyjne i emocje ustąpią polskiej racji stanu, a każdy kto myśli patriotycznie, poprze zmiany w konstytucji – powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Jego zdaniem głosowanie w tej sprawie będzie testem solidarności dla opozycji.
PiS złożył w czwartek w Sejmie projekt ustawy o zmianie konstytucji, dotyczący możliwości przejęcia przez Skarb Państwa własności, która – jak uzasadniono – ma służyć do wspierania rosyjskiej agresji. Zakłada też niewliczanie wydatków na obronę do długu publicznego, który nie może przekroczyć 60 proc. PKB.
Rzecznik rządu był pytany w TVP Info o szanse na poparcie tego projektu w Sejmie. “Opozycja będzie mogła pokazać, czy element solidarności i wspólnego działania faktycznie realizuje” – odpowiedział. “Cały czas liczę na to, że różnice partyjne i emocje, które nas czasami rozgrzewają w Sejmie, ustąpią polskiej racji stanu i każdy, kto myśli patriotycznie, te zmiany poprze” – dodał.
Müller uzasadniając potrzebę zmiany konstytucji podkreślił, że ustawa zasadnicza w Polsce bardzo twardo gwarantuje prawo własności. “Więc nie można sobie +ot tak+ na pewną listę wpisać osób i zabrać im majątek. Dlatego potrzebna jest zmiana konstytucji” – mówił.
Jak dodał, chodzi o to, żeby sporny majątek stał się własnością Polski, a potem przekazać go na pomoc ofiarom wojny.
ZOBACZ TEŻ: Kaczyński: na pewno nie zostawimy uchodźców z Ukrainy bez wsparcia
Według Müllera, należy jak najszybciej zabezpieczyć zbrojnie Polskę i zakupić uzbrojenie. Jak dodał, w tym celu trzeba wyłączyć pewne ściśle zapisane w konstytucji reguły.
Projekt zmiany konstytucji zawiera zmianę art. 216 ust. 5, w którym miałoby zostać zapisane wyłączenie z limitu zadłużenia publicznego, nieprzekraczającego 3/5 (60 proc.) rocznego PKB, finansowania potrzeb obronnych RP.
Druga zmiana zawarta w projekcie to dodanie po rozdziale XI konstytucji rozdziału XIa, zatytułowanego: “zagrożenie bezpieczeństwa państwa”. PiS postuluje dodanie art. 234a, zgodnie z którym możliwe będzie – w razie napaści zbrojnej dokonanej przez obce państwo na terytorium RP lub powodującej bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa wewnętrznego – przejęcie na rzecz Skarbu Państwa majątku osób fizycznych niebędących obywatelami polskimi, osób prawnych oraz innych podmiotów, gdy można domniemywać, że majątek ten jest lub może być wykorzystany do finansowania lub wspierania napaści zbrojnej dokonanej przez obce państwo lub działań związanych z tą napaścią.
Punkt drugi tego artykułu zakłada, że majątek przejęty przez Skarb Państwa przeznacza się na wsparcie osób dotkniętych skutkami napaści zbrojnej. Szczegółowy sposób przejęcia majątku przez Skarb Państwa ma określać ustawa.
Projekt zmian konstytucji może złożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów, Senat lub prezydent; pierwsze czytanie odbywa się nie wcześniej niż trzydziestego dnia od złożenia projektu. Zmianę konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów oraz Senat bezwzględną większością głosów. (PAP)
autor: Mateusz Mikowski
mm/ itm/