Świętokrzyska policja uczula nieustannie na próby internetowych oszustw. Szczególnie popularną ostatnimi czasy metodą na wyłudzenie danych niezbędnych do wyczyszczenia konta bankowego są wiadomości z linkami przekierowującymi. To prosty i niestety skuteczny sposób. Wystarczy chwila nieuwagi.
W poniedziałek, 25 kwietnia do daleszyckiego komisariatu zgłosiła się 38-letnia kobieta, która poinformowała, że kilka godzin wcześniej otrzymała sms-a z żądaniem uregulowania niedopłaty za energię. Kobieta kliknęła w link zawarty w wiadomości, a następnie zalogowała się na swoje konto bankowe poprzez wyświetloną stronę. Niestety, była to witryna fałszywa, która posłużyła do zainstalowania na telefonie kobiety programu szpiegującego, który następnie wyłudził od kobiety dane logowania. W ten sposób oszuści zalogowali się na jej prawdziwe konto i ukradli z niego 2850 zł.
23-letni mieszkaniec gminy Chmielnik zgłosił na policję oszustwo związane z próbą sprzedaży przedmiotu przez portal ogłoszeniowy. Mężczyzna otrzymał wiadomość o rzekomej sprzedaży przedmiotu, wszedł w link, który znajdował się w powiadomieniu i następnie zalogował się na swoje konto bankowe. W efekcie stracił 5 tys. zł.
To popularny sposób działania przestępców, ponieważ jest bardzo prosty i efektywny. Odbiorcy często nie zwracają uwagi na drobne literówki w adresie linku, przez co są przekonani, że wchodzą na zaufaną stronę www. Aby uniknąć tego typu nieprzyjemności należy stosować się do kilku podstawowych rad:
- dokładnie sprawdź numer nadawcy wiadomości i adres linku
- nie otwieraj wysłanego linku
- zadzwoń do instytucji, aby zweryfikować, czy faktycznie musisz dopłacić pieniądze (numer telefonu pozyskaj z niezależnego źródła np. Internet, papierowy rachunek)
– radzą policjanci.