Dziś 1 sierpnia punktualnie o 17.00 w wielu miastach regionu i Polski rozbrzmiały syreny upamiętniające 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości z okazji tej rocznicy w Kielcach odbywały się na skwerze im. Szarych Szeregowców.
1 sierpnia 1944 rok. Armia Krajowa w ramach akcji “Burza” rozpoczęła powstanie w stolicy okupowanego kraju – Warszawie chcąc ją wyzwolić od okupanta. Na początku Armia Krajowa starała się unikać rozpoczynania samodzielnych walk w mieście. Wcześniej AK wraz z Armią Czerwoną zdobyła Wilno i Lwów. Po walkach doszło jednak do aresztowań oficerów przez NKWD, a oddziały były rozbrajane lub włączane do armii Berlinga. Dlatego też dowództwo Armii Krajowej postanowiło wyprzedzić Rosjan i spróbować samemu odbić Warszawę z rąk Niemców. Jeden z głównych inicjatorów powstania Leopold Okulicki ps. “Niedźwiadek” decyzję tą argumentował, że jeśli powstanie się powiedzie Rosja będzie musiała „albo uznać nas, albo siłą złamać na oczach świata”.
Decyzja o podjęciu walki z Niemcami w Warszawie została wydana przez gen. Tadeusza Komorowskiego “Bór” 22 lipca bez konsultacji z władzami w Londynie. Do ustalenia został dokładny termin rozpoczęcia walki, który miał zostać ustalony po zbliżeniu się frontu do Warszawy. Szacowano, że AK będzie w stanie utrzymać miasto jedynie przez kilka dni, dlatego uzależniono sukces powstania od szybkiego złamania wojsk niemieckich i wkroczenia Rosjan do miasta.
31 lipca do sztabu dotarła fałszywa informacja o tym, że Rosjanie wkraczają na Pragę, dlatego też gen. “Bór” po konsultacji z szefem sztabu gen. Pełczyńskim, szefem operacji gen. Okulickim, komendantem okręgu płk. Chruścielem i delegatem rządu na kraj Janem Jankowskim podjął decyzję o rozpoczęciu powstania w Warszawie o następnego dnia – 1 sierpnia 1944 roku godzinie 17.00.
Powstanie Warszawskie było zrywem bohaterskim, Polacy wykazali się prawdziwym oddaniem ojczyźnie i zawziętością. Trwało ono 63 dni i pomimo jego klęski i ogromnych strat zwłaszcza w ludności cywilnej dało ono nadzieję Polakom na szansę odbudowania w przyszłości państwa i wolność. Liczbę poległych w powstaniu szacuje się na:
16 tys. – według szacunków tylu powstańców straciło życie w walkach o stolicę.
Rannych zostało 25 tys. powstańców, w tym 6,5 tys. ciężko rannych.
10 tys. hitlerowców – tylu z nich według szacunków zginęło podczas tłumienia powstania.
150-180 tys. – szacunkowo tyle ofiar cywilnych pochłonęło powstanie.
12 ton popiołów pochodzących ze spalonych zwłok zamordowanych Polaków zebrano na Woli.
72 proc. zabudowy mieszkalnej, 90 proc. zabytków – to skala zniszczeń Warszawy.
Powstanie było walką nierówną, której mimo to podjęli się Polacy. Złożyli oni ogromną ofiarę, jednak pamięć o niej nie zginie. Co roku oddajemy cześć bohaterom Powstania Warszawskiego. Powstańcy upomnieli się o godność i wolność Rzeczypospolitej, dlatego powinniśmy im dozgonnie za to dziękować.
Wcześniej przed godziną “W” w kościele garnizonowym w Kielcach została odprawiona msza w intencji uczestników powstania i Ojczyzny.
W wydarzeniu uczestniczyli m.in. wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak, Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego Andrzej Pruś oraz przewodniczący kieleckiej rady miasta Jarosław Karyś.