16 mln zł – taka jest ogólna kwota unijnego wsparcia ośmiu projektów z zakresu efektywności energetycznej. Decyzję o ich dofinansowaniu podjął obradujący w środę, 14 września Zarząd Województwa Świętokrzyskiego.
Kompleksowa termomodernizacja, instalacje fotowoltaiczne, ochrona środowiska – a wszystko to dzięki unijnemu wsparciu projektów, które dotychczas znajdowały się na liście rezerwowej konkursu z Działania 3.3 Poprawa efektywności energetycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w sektorze publicznym i mieszkaniowym Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.
Decyzją Zarządu Województwa dofinansowanie trafi do ośmiu beneficjentów – Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Kielcach, Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Piotra i Pawła w Sędziszowie oraz gmin – Kunów, Końskie, Pierzchnica, Raków, Mniów i Połaniec. Ogólna wartość dofinansowania wszystkich projektów z funduszy unijnych to 16 mln zł.
– Zainteresowanie przedsięwzięciami związanymi z efektywnością energetyczną jest bardzo duże. To cieszy, bowiem są one szczególnie korzystne ze względów ekologicznych, pozwalają bowiem na zmniejszenie ilości gazów cieplarnianych oraz innych substancji szkodliwych emitowanych do atmosfery – mówi marszałek Andrzej Bętkowski.
Wykorzystując unijne wsparcie samorządy, instytucje publiczne i organizacje mogą przeprowadzić kompleksową termomodernizację budynków, montować instalacje fotowoltaiczne, wymieniać stolarkę okienną i drzwiową czy modernizować systemy ciepłownicze c.o. i c.w.u oraz oświetlenie na energooszczędne.
– Szczególnie ważne, biorąc pod uwagę wzrost cen nośników energii i ciepła jest to, że realizacja tego typu projektów daje niebagatelne korzyści finansowe wynikające z redukcji kosztów związanych z zaopatrzeniem w ciepło, ciepłą wodę użytkową oraz opłat za energię elektryczną – dodaje marszałek Bętkowski.
Artykuł sponsorowany