Do firm z regionu świętokrzyskiego trafi dodatkowe 29 mln zł w ramach preferencyjnych pożyczek – poinformował we wtorek marszałek województwa Andrzej Bętkowski. Środki mogą zostać przeznaczone na inwestycje służące prowadzeniu i rozwijaniu działalności gospodarczej.
We wtorek marszałek woj. świętokrzyskiego podpisał umowę z przedstawicielami Banku Gospodarstwa Krajowego dotyczącą dystrybucji przez Bank dodatkowych środków europejskich dla przedsiębiorców na instrumenty pożyczkowe.
“Dokładamy do puli, którą dysponuje Bank Gospodarstwa Krajowego na wspieranie pożyczkami świętokrzyskich firm kolejne 29 milionów złotych. Kwotę tę udało się wyasygnować dzięki oszczędnościom w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Świętokrzyskiego, a także wysokiemu kursowi euro” – powiedział podczas podpisywania aneksu marszałek Bętkowski.
Zaznaczył, że w bieżącej perspektywie finansowej na pomoc przedsiębiorców z regionu świętokrzyskiego przeznaczono 485 mln zł. “Jak na możliwości naszego województwa jest to bardzo duża kwota, świadcząca o tym, że nasza troska o przedsiębiorców działających w województwie świętokrzyskim jest troską rzeczywistą” – dodał marszałek.
ZOBACZ TEŻ: Końskie. Znamy przyczynę śmierci 36-latka – zabił go strzał z wiatrówki
Dyrektor zarządzający BGK Paweł Chorąży zwracał uwagę, że pieniądze, które w postaci pożyczek są przekazywane przedsiębiorcom, po ich spłacie będą mogły zostać ponownie wykorzystane przez zarząd województwa.
“Te blisko pół miliarda złotych, o których mówił pan marszałek, to środki, które po spłacie pożyczek przez przedsiębiorców wrócą do dyspozycji władz województwa świętokrzyskiego i dalej będą pracować w regionie. Co ważne, w obecnej perspektywie finansowej już ponad 2000 mikro-, małych- i średnich przedsiębiorstw skorzystało z preferencyjnych pożyczek udzielanych ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego” – dodał Chorąży.
Ze wsparcia będzie mogło skorzystać około 100 przedsiębiorstw działających w regionie świętokrzyskim. Pomoc przedsiębiorcy będą mogli przeznaczyć m.in. na inwestycje w środki trwałe, służące prowadzeniu i rozwijaniu działalności gospodarczej. Uzupełnieniem inwestycji mogą być wydatki na zatowarowanie, zakup półproduktów i środków obrotowych. (PAP)