Korona Kielce wróciła do Ekstraklasy. Tym samym kibice piłkarscy w województwie świętokrzyskim mają powody do zadowolenia. Region ma w tej chwili tyle samo ekstraklasowych klubów, co Małopolska, która zawsze bije się o krajowy prymat w piłce nożnej. Czy rzeczywiście jest tak dobrze? Czy region, w którym udało się wychować kilka drużyn triumfujących w Centralnej Lidze Juniorów, rzeczywiście dobrze pracuje z młodzieżą i ma przed sobą lepszą piłkarską przyszłość? Odpowiadamy na te pytania.
Standardy pracy z młodzieżą przeanalizujemy przez pryzmat funkcjonowania szkółek piłkarskich działających w województwie świętokrzyskim. Wykorzystamy do tego narzędzie, jakim jest Program Certyfikacji Szkółek Piłkarskich prowadzony przez Polski Związek Piłki Nożnej. Jest to innowacyjny projekt skierowany do podmiotów prowadzących szkolenie dzieci w zakresie piłki nożnej. Jego ideą jest wyznaczanie standardów pracy z młodymi zawodnikami, pomoc w ich szkoleniu oraz weryfikacja szkółek. Przyznanie szkółce piłkarskiej certyfikatu na jednym z czterech poziomów (złotym, srebrnym, brązowym lub zielonym) jest równoznaczne ze spełnieniem przez nią wielu kryteriów i gwarancją odpowiedniej jakości szkolenia.
Województwo świętokrzyskie w programie reprezentuje trzydzieści pięć szkółek piłkarskich. Dwadzieścia sześć posiada zieloną gwiazdkę. Trzy z nich uzyskały brązowe gwiazdki, pięć srebrną, a jedna — UKS Akademia Piłkarska Champions Końskie – złotą. Ten przykład pokazuje, że złota gwiazdka dostępna jest dla każdego nie tylko dla szkółek związanych z ekstraklasowymi klubami.
ZOBACZ TEŻ: Zamek w Międzygórzu – perełka w sam raz na jesienną wycieczkę [ZDJĘCIA]
Szkółki ze srebrną gwiazdką to kolejno APSKS Star Starachowice,Juventa Starachowice, KS Hetman Włoszczowa, KS Moravia Morawica oraz Kieleckie Stowarzyszenie Dziecięcej Akademii Piłkarskiej. To udowadnia, że dobrą szkółkę da się stworzyć w różnych miejscach i wedle odmiennych form prawno-organizacyjnych. Kluczowe dla rozwoju akademii są programy szkoleniowe, dobra infrastruktura i właściwa kadra trenerska. Wtedy sukces da się zbudować wszędzie. Warty podkreślenia jest fakt, że wskazane szkółki działają w różnych miejscach w regionie, co ułatwia młodym piłkarzom udział w treningach i meczach.
Przegląd piłkarskich szkółek pokazuje, że województwo świętokrzyskie ma perspektywiczną bazę do pracy z młodzieżą. Miejmy nadzieję, że powrót Korony na najwyższy szczebel rozgrywek to dopiero początek nowej piłkarskiej energii w regionie.
Dodatkowe informacje o certyfikowanych szkółkach piłkarskich z województwa świętokrzyskiego oraz o Programie Certyfikacji Szkółek Piłkarskich znajdziecie na stronie www2.laczynaspilka.pl/certyfikacja.
Program dofinansowano ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki.
Artykuł sponsorowany