Zakład Patologii Nowotworów Świętokrzyskiego Centrum Onkologii ( ZPN ŚCO) otrzymał akredytację ministra zdrowia – poinformowało we wtorek ŚCO. To potwierdzenie, że diagnostyka w ośrodku prowadzona jest na najwyższym poziomie – zaznaczono.
Rocznie ZPN ŚCO wykonuje ponad 40 tys. badań, skupiając się przede wszystkim na pacjentach z rozpoznaniem choroby nowotworowej.
“Poddaliśmy się weryfikacji w bardzo szerokim zakresie, począwszy od wyposażenia, kompetencji zawodowych, organizacji pracy, prowadzenia dokumentacji medycznej aż po dokładne prześledzenie ścieżki pacjenta. Kontrolowany był cały proces diagnostyki od momentu wejścia pobranego materiału aż do wyjścia w postaci wyniku” – poinformował dr Janusz Kopczyński, specjalista patomorfologii, kierownik Zakładu Patologii Nowotworów ŚCO.
Jak podkreślił, akredytacja ministra zdrowia i wydzielenie diagnostyki patomorfologicznej jako procedury finansowanej odrębnie przez NFZ pozwoli wreszcie docenić jednostki, które dbają o wysoką jakość tego badania.
ZOBACZ TEŻ: Kielce. Osoby z urazami trafiają na SOR. Policja apeluje o ostrożną jazdę
“Akredytacja jest krokiem w kierunku podniesienia jakości diagnostyki patomorfologicznej, która w ostatnich czasach bardzo się obniżyła ze względu na braki kadrowe i rosnącą liczbę badań” – zaznaczył.
Patomorfologia jest specjalizacją deficytową. W całym kraju jest obecnie około 400 specjalistów w tej dziedzinie, a młodzi lekarze niechętnie wybierają tę drogę zawodową.
Specjalista przypomniał, że badanie patomorfologiczne, wykonywane na podstawie materiału pobranego z tkanki guza, zmian zapalnych lub innych struktur, jest podstawą do postawienia prawidłowej diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia.
“Dziś, mając do dyspozycji biologię molekularną, możemy dokładnie określić typ nowotworu, wejść bardzo głęboko w jego strukturę. Medycyna się personalizuje, mamy do dyspozycji terapie celowane. Żeby spersonalizować leczenie jednego pacjenta, trzeba wykonać kilkanaście odczynów immunohistochemicznych, prawidłowo je ocenić i na podstawie tych analiz wdrożyć leczenie. Jest to leczenie bardzo drogie, ale może uratować choremu życie” – podkreślił dr Kopczyński.
ZPN ŚCO jest wiodącym zakładem diagnostyki patomorfologicznej w województwie świętokrzyskim. Posiada licencję Polskiego Towarzystwa Patologów i III, najwyższy stopień referencyjności. Stosuje najnowocześniejsze metody diagnostyczne, w tym ponad 200 markerów nowotworowych.
Diagnostyka wykonywana jest poprzez stosowanie technik: histologicznych, cytologicznych, immunohistochemicznych, komputerowej analizy obrazu i biologii molekularnej. Diagnostyka w trudnych i rzadkich przypadkach wykonywana jest z wykorzystaniem konsultacji zleconych innym ośrodkom akademickim i onkologicznym w kraju i za granicą z możliwością wykorzystania telepatologii.
Rocznie ZPN ŚCO wykonuje ponad 40 tys. badań, skupiając się przede wszystkim na pacjentach z rozpoznaniem choroby nowotworowej. W zakładzie prowadzone są badania naukowe związane z badaniami klinicznymi realizowanymi w ŚCO, między innymi w raku jajnika, nowotworach regionu głowy i szyi HPV-zależnych, rakach tarczycy.
ZPN ŚCO współpracuje również naukowo z ośrodkami zagranicznymi, między innymi z Narodowym Instytutem Raka (National Cancer Institute) w Bethesda (USA) – w zakresie leczenia personalizowanego raka jelita grubego i czerniaków błon śluzowych okolicy głowy i szyi. Wszystkie trudniejsze przypadki są konsultowane z wykorzystaniem telepatologii.
“Jesteśmy w stanie wysyłać skany preparatów za ocean i konsultować naszych pacjentów, jeśli mamy wątpliwości” – zaznaczył kierownik ZPN ŚCO.
W tym roku akredytację ministra zdrowia w zakresie diagnostyki patomorfologicznej otrzymało tylko sześć jednostek wykonujących te świadczenia, m.in. ZPN Centrum Onkologii im. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy, ZPN Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu. (PAP)