Dziś w Jędrzejowie z inicjatywy wiceminister sportu Anny Krupki powołano do życia Polski Związek Kół Gospodyń Wiejskich. Organizacja ma zrzeszać koła z całej Polski i ułatwiać im wymianę doświadczeń, edukację i rozwój.
Jak wyjaśniła wiceminister Anna Krupka, powołanie związku jest efektem jej spotkań z przedstawicielami KGW, które odbyły się w czterech miastach powiatowych województwa świętokrzyskiego: w Staszowie, Opatowie, Jędrzejowie i Sandomierzu. Wzięło w nich udział ponad 250 przedstawicieli kół z regionu.
– Celem spotkań była diagnoza potrzeb kół, ale także identyfikacja przeszkód i barier, które warto zlikwidować aby wykorzystać wspaniały potencjał kół gospodyń – wyjaśniła Krupka.
Badanie ankietowe przeprowadzone w trakcie spotkań oraz rozmowy pozwoliły na określenie najważniejszych wyzwań, np. problemów formalno-prawnych, braku możliwości łączenia się, wspierania i utrudniona wymiana doświadczeń i wiedzy.
– Wyciągając wnioski z tych spotkań postanowiłam zainicjować utworzenie Polskiego Związku Kół Gospodyń Wiejskich – poinformowała Anna Krupka.
Organizacja będzie miała za zadanie wspierać rozwój kół gospodyń. Będzie platformą wymiany doświadczeń i wiedzy, dotyczącej np. aspektów formalnych i prawnych, księgowych, rozliczeń finansowych, starania się o dofinansowania i środki z różnych programów.
– Koła gospodyń wiejskich to fenomen, który budzi podziw i ogromne wrażenie. KGW symbolizują wszystko, co najlepsze i najpiękniejsze w polskiej tradycji i kulturze ludowej. Panie z kół to kobiety gospodarne i wyjątkowe, bez których nie mogą odbyć się żadne ważne uroczystości w ich małych, lokalnych ojczyznach – zaznaczyła Anna Krupka.
– Samorząd województwa od lat wspiera działalność kół, w różnej formie. Bardzo się cieszę, że powstał taki wartościowy projekt, służący integracji, wymianie doświadczeń i rozwojowi kół gospodyń wiejskich – oceniła wicemarszałek Renata Janik.
– Staramy się włączyć w tę pomóc dla kół i promować to, co najcenniejsze, czyli ludzi, którzy dzisiaj pracują na wsi, a jutro pokazują swój dorobek i dorobek naszej wspaniałej ojczyzny – powiedział wicemarszałek Marek Bogusławski.
– Jako powiat jędrzejowski stworzyliśmy uchwałę o programie odnowy, restrukturyzacji i aktywizacji powiatu jędrzejowskiego dla naszych stowarzyszeń, również takich jak koła gospodyń. Każdego roku przeznaczamy środki w kwocie 220 tys. zł na organizacje w dziewięciu gminach powiatu. Od 2018 roku przekazaliśmy na koła gospodyń ponad pół miliona złotych – poinformował starosta jędrzejowski Paweł Faryna.
– Ambicją rządu jest to, żeby jak najwięcej Polaków zostawało na wsi, żeby wieś była dobrym miejscem do życia. Trzeba wskazywać takie dobre wzorce, ludzi aktywnych i przedsiębiorczych, liderów lokalnych społeczności. W naszej tradycji utarło się do liderów aktywności wiejskiej należą ochotnicze straże pożarne i koła gospodyń wiejskich – podkreślił senator Krzysztof Słoń.
W inauguracji Polskiego Związku Kół Gospodyń Wiejskich wzięli udział przedstawiciele samorządu wszystkich szczebli, parlamentu oraz instytucji takich jak ARiMR i KRUS.