Radni Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego nie wprowadzili do porządku obrad stanowiska “w sprawie obrony czci i godności imienia Wielkiego Polaka, św. Jana Pawła II”. Zabrakło jednego głosu “za”.
Dyskusja poprzedzająca głosowanie wniosku była niezwykle burzliwa. Część radnych opowiadała o tym, jak ważną postacią jest Jan Paweł II, dzielili się swoimi osobistymi wspomnieniami związanymi z papieżem, nie brakło także głosów krytycznych wobec materiału, który rozpętał dyskusję nad postacią Papieża Polaka. Takie stanowisko prezentowali przede wszystkim radni Prawa i Sprawiedliwości.
Przeciwnicy wprowadzenia do porządku obrad stanowiska o obronie Jana Pawła II akcentowali wolność mediów i postulowali otwarcie kościelnych archiwów, co ich zdaniem pozwoliłoby rozstrzygnąć wiele pojawiających się wątpliwości. Taką opinię wyraził np. Jan Maćkowiak z Koalicji Obywatelskiej.
Nie brakło również głosów, że sejmik nie jest miejscem, które może w jakikolwiek sposób wpłynąć na autorytet Jana Pawła II – tak stwierdził radny Arkadiusz Bąk z PSL. Henryk Milcarz z Lewicy uznał, że nawet osoby niewierzące powinny w imię tolerancji szanować postać Jana Pawła II.
Ponieważ punktu o stanowisku sejmiku wobec postaci Ojca Świętego nie było w porządku obrad, musiał zostać przegłosowany, żeby był do niego wprowadzony. “Za” zagłosowało 15 radnych. Przeciwko zagłosował jedynie Jan Maćkowiak z KO. Od głosu wstrzymał się Tadeusz Kowalczyk z PSL i Henryk Milcarz z Lewicy. 12 radnych nie wzięło w ogóle udziału w glosowaniu. Tym samym do wprowadzenia uchwały do porządku obrad zabrakło jednego głosu.