Unijne wsparcie ma służyć przyciągnięciu inwestorów i tworzeniu nowych miejsc pracy w gminach doświadczających kumulacji negatywnych czynników społeczno-gospodarczych ze względu na agresję Rosji na Ukrainę oraz pozostawanie Białorusi w strefie wpływów agresora. Te czynniki to m.in.: spadek liczby ludności, wzrost bezrobocia czy niższe dochody gmin z podatków. Dofinansowanie z UE ma też stymulować rozwój firm już funkcjonujących na tych obszarach.
Dotację można uzyskać na wdrażanie innowacji w zakresie produktów, usług oraz procesów. Inwestycje powinny zostać zrealizowane na obszarze 50 gmin z powiatów bezpośrednio graniczących z Białorusią (sejneński, augustowski, sokólski, białostocki, hajnowski, siemiatycki) i Rosją (suwalski).
Podczas oceny wniosków komisja weźmie pod uwagę m.in.: innowacyjność projektu, wzrost zatrudnienia będący wynikiem jego realizacji, wpisanie się w inteligentne specjalizacje regionu, oddziaływanie prośrodowiskowe (zwiększenie efektywności wykorzystania energii i zasobów naturalnych lub działania ograniczające ilość odpadów i zanieczyszczeń), podnoszenie kompetencji pracowników czy rodzaj inwestycji (premiowane będą: zasadnicza zmiana procesu produkcyjnego, zwiększenie zdolności produkcyjnej istniejącego zakładu, dywersyfikacja produkcji i najwyżej punktowane – założenie nowego zakładu).
Dotacja wynosi w przypadku mikro- i małych przedsiębiorstw do 70 proc. wydatków kwalifikowanych, a w przypadku średnich przedsiębiorstw – do 60 proc. tych wydatków. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na grudzień br.
Wnioski można składać do poniedziałku 11 września (do godz. 23:59) wyłącznie w formie elektronicznej.
Kolejny konkurs dla podlaskich przedsiębiorców ruszy 22 września i potrwa do 31 października br. Będzie skierowany do firm na wdrażanie innowacji w zakresie produktów, usług oraz procesów, mających na celu rozpoczęcie lub zwiększenie eksportu.
Źródło informacji: PAP Media Room