Według najnowszego badania przeprowadzonego przez serwis InterviewMe.pl, aż 47% Polaków boryka się z lękami związanymi z życiem zawodowym, a 58% uważa, że wyzwania natury psychicznej mają wpływ na ich karierę. Badanie odsłania także, że większość osób ukrywa swoje lęki i fobie.
Badanie pod tytułem “Strach się bać — nasze lęki i fobie w pracy,” przeprowadzone przez serwis InterviewMe.pl, zgromadziło blisko 1000 respondentów, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z lękami i fobiami w miejscu pracy.
Niemal połowa badanych (47%) przyznała się do odczuwania lęków lub fobii w kontekście pracy. Marta Rojewska, autorka badania, podkreśla, że taki stan rzeczy może znacząco utrudniać wykonywanie obowiązków. Analiza pokazała również, że co trzecia osoba ma trudności z dokończeniem projektów, a 47% osób odrzuciłoby ofertę wymarzonej pracy, jeśli wiązałaby się z koniecznością zmierzenia się z ich największymi lękami.
Wyniki badania ukazują, że wśród najczęstszych lęków i fobii w pracy Polaków znajdują się przemawianie publiczne (63%), tłumy (37%), rozmowy telefoniczne (30%), miejsca publiczne (24%) oraz przestrzeń zamknięta lub otwarta (16%).
Również aspekty związane z pracą wywołują lęki: popełnienie błędu (61%), obciążenie pracą (40%), bycie nielubianym przez współpracowników lub szefa (39%), zwolnienie (35%), branie odpowiedzialności (34%) oraz podejmowanie decyzji (31%).
Badanie ukazało, że aż 64% osób doświadczających lęków w pracy nie dzieli się nimi z kolegami z pracy. Tylko 12% badanych czuje, że może otwarcie rozmawiać o swoich lękach i fobiach z kolegami. Warto podkreślić, że aż 76% respondentów uważa, że problemy zdrowia psychicznego powinny być traktowane w pracy z takim samym szacunkiem, jak problemy zdrowia fizycznego.
Badanie wskazuje także na potrzebę większego wsparcia pracowników. Tylko 40% osób, które borykają się z lękami i fobiami, konsultuje się z profesjonalistą. Jedynie 33% respondentów otrzymuje w pracy odpowiednie wsparcie w tej kwestii. Co więcej, aż 59% badanych oczekuje od pracodawcy, że wśród benefitów pracowniczych znajdzie się terapia lęków i fobii. Również większość respondentów (70%) pragnie, aby pracownikom z lękami i fobiami zapewniono większe wsparcie.
Wyniki badania wskazują na konieczność zwrócenia większej uwagi na zdrowie psychiczne pracowników oraz na potrzebę stworzenia otwartego środowiska pracy, w którym można bez wstydu mówić o lękach i fobiach. Szczegółowe wyniki badania można znaleźć pod adresem: https://interviewme.pl/blog/leki-i-fobie-w-pracy-badanie.