Ślady dużego pieca do wypalania wapna i prawdopodobnie także rud metali zostały odkryte przez archeologów w Trójcy na terenie Zawichostu. To już kolejne odkrycie potwierdzające, że setki lat temu w tym miejscu istniała prężna osada handlowa i rzemieślnicza.
W pozostałościach pieca, który odkryli archeolodzy wytapiano m.in. biżuterię srebrną, ołowiane paciorki i zawieszki o różnorodnych kształtach. Z kolei wapno wypalane w tym miejscu mogło być budulcem najstarszego kościoła w Trójcy, który powstał w II poł. XII w.
ZOBACZ TEŻ: „Przynieś misia” – ważna akcja charytatywna z myślą o dzieciach chorych onkologicznie
Badacze podkreślają, że do prowadzenia wytopu metali na taką skalę niezbędne były wysokie umiejętności metalurgiczne oraz dobrze funkcjonujące szlaki i kontakty handlowe, pozwalające na regularne dostawy rud metali do przetopu.
Z wnętrza pieca udało się pobrać próbki węgla drzewnego oraz polepy, które pozwolą na precyzyjne datowanie konstrukcji.
Prace archeologiczne wspólnie z naukowcami prowadzą studenci z UMCS oraz poszukiwacze z Nadwiślańskiej Grupy Poszukiwawczej Stowarzyszenia “Szansa” z Annopola, którzy w 2021 roku przyczynili się do odkrycia w sąsiedztwie kościoła parafialnego skarbu składającego się z ponad 1,8 tys. monet piastowskich z II poł. XIII w. Dzięki temu niebywałemu odkryciu Wojewódzki Konserwator Zabytków podjął decyzję o przeprowadzeniu prac wykopaliskowych w Trójcy.
fot. Wikipedia