We wtorek w Sejmie znów może pojawić się dużo emocji. Tego dnia posłowie zdecydują o składach komisji sejmowych. Posiedzenie może być burzliwe, bo zapewne dojdzie do sporów między partiami o skład i przewodniczącego Komisji ds. Służb Specjalnych, ale także przewodniczących pozostałych komisji. Dla wielu Polek i Polaków, najważniejszym punktem będzie jednak rozpatrzenie obywatelskiego projekt ustawy wprowadzającej finasowanie in vitro.
Projekty złożone przez obywateli co do zasady mają pierwsze czytanie na posiedzeniu plenarnym Sejmu, a nie w komisjach. Ten projekt, złożony pod koniec marca, wspierany jest przez posłów Koalicji Obywatelskiej.
Co zawiera obywatelski projekt o in vitro?
Obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ma wprowadzićfinansowanie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. W projekcie przewidziano przepisy, na podstawie których minister zdrowia będzie obowiązany do opracowania, realizacji oraz finansowania programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności poprzez procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe, prowadzone w ośrodkach medycznie wspomaganej prokreacji, o których mowa w ustawie z dnia 25 czerwca 2015 r. o leczeniu niepłodności.
W projekcie określono minimalną wysokość środków finansowych pochodzących z budżetu państwa, która corocznie ma zostać przeznaczona na realizację przedmiotowego programu polityki – nie mniej niż 500 mln zł.
Jak zagłosuje PiS?
Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że w nowych propozycjach programowych Prawa i Sprawiedliwości może znaleźć się miejsce dla sprawy in vitro.
Przedstawiamy “Dekalog polskich spraw”, chcemy pokazać, jakie rzeczy chcielibyśmy realizować jako rząd, w piątek były to sprawy dotyczące głównie gospodarki, dzisiaj kolejne i do końca tego tygodnia przedstawimy te tematy. To są te programy dotyczące służby zdrowia, będzie dzisiaj pan premier mówił o kwestiach zdrowotnych, o kwestiach społecznych oraz edukacji – powiedział Piotr Müller
Tam są propozycje, które częściowo się pokrywają z tymi, które są wspólne dla Prawa i Sprawiedliwości i wspólne dla niektórych partii opozycyjnych aktualnie. Nie chcę wyprzedzać tego, ale też np. w służbie zdrowia będzie projekt, który myślę będzie istotny z punktu widzenia tych osób, które chcą założyć rodzinę, które mają też problemy z tym, aby faktycznie mieć dzieci. Można tak szeroko powiedzieć, że pojawi się kwestia in vitro – kontynuował polityk.
Początek posiedzenia sejmu zaplanowany jest na godzinę 12:00.