W 1968 roku powołane zostało Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu jako oddział Muzeum Świętokrzyskiego w Kielcach, do dziś jedyna tego typu specjalistyczna placówka w Polsce, dysponująca największą kolekcją ludowych instrumentów muzycznych w kraju. Jubileusz 55-lecia muzeum stał się okazją do spotkania entuzjastów muzycznej tradycji, w tym m.in. przedstawicieli samorządów i dyrektorów instytucji kultury i nauki, którzy przyjechali do szydłowieckiego zamku z całej Polski.
Były słowa, uściski, gratulacje i listy gratulacyjne – na ręce dyrektor instytucji dr Anety Oborny, dla całego muzealnego zespołu, m.in. od przedstawicieli Samorządu Województwa Mazowieckiego, dyrektorów placówek. Były wyróżnienia dla pracowników instytucji. Nie zabrakło muzyki. Z koncertem wystąpił zespół „Wernyhora”.
Udostępniona nowa wystawa czasowa „Lira korbowa – instrument romantycznego mitu”, dedykowana niezwykłemu instrumentowi o wczesnośredniowiecznej proweniencji w kontekście roli, jaką odegrał w życiu społeczno-kulturowym ziem polskich w XIX i początkach XX wieku, łącząca tematykę instrumentologiczną z historią, literaturą i sztuką, stała się przestrzenią do dyskusji i wymiany wrażeń, nie tylko dla specjalistów.
Aura legendy Wernyhory i jego instrumentu, zobrazowanego na wystawie m.in. XVIII-XIX instrumentami i płótnem Jana Matejki, poruszyła gości muzeum, w tym tych, którzy po raz pierwszy gościli w zamkowych, muzealnych komnatach. Emocje udzieliły się także lirnikom, którzy przyjechali do szydłowieckiego muzeum, z całej Polski oraz z innych krajów. Sceneria wystawy, jej obiekty i uczestnicy wydarzenia stali się inspiracją do wyjątkowego lirniczego jam session, które było unikatowym podsumowaniem piątkowego jubileuszowego spotkania.
Wystawa „Lira korbowa – instrument romantycznego mitu” objęta została patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotra Glińskiego oraz patronatem honorowym Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.
Wystawa będzie czynna do 30 czerwca 2024 r.
Kuratorzy: dr Aneta I. Oborny, Marcelina Kozubal-Szymbara
Projekt i aranżacja: Artex
Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu
Zamek Szydłowieckich i Radziwiłłów, ul. Sowińskiego 2, 26-500 Szydłowiec