Sejm z poparciem nowej parlamentarnej większości przyjął pierwszą ustawę o przywróceniu refundacji in vitro. Zgodnie z obywatelskim projektem ta metoda leczenia niepłodności co roku ma być finansowana z budżetu państwa kwotą co najmniej pół miliarda złotych.
Posłowie zdecydowali, że ministerstwo zdrowia opracuje i wdroży, a także sfinansuje program leczenia niepłodności obejmujący procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe in vitro. Corocznie na realizację tego programu zostanie przeznaczone 500 mln złotych, a minister zdrowia będzie przedstawiał sprawozdanie z jego realizacji.
Obywatelski projekt w sprawie in vitro trafił do Sejmu w marcu, podpisany przez pół miliona osób.
Komisja zdrowia zakończyła pracę
W środę po godzinie 17 poseł KO Bartosz Arłukowicz poinformował, że komisja zakończyła pracę nad poprawkami zgłoszonymi do obywatelskiego projektu ustawy o in vitro, odrzucając wszystkie zmiany, których wprowadzenia chciało Prawo i Sprawiedliwość.
Narodowy Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego funkcjonował w Polsce w latach 2013-2016. Dzięki niemu urodziło się ponad 20 tys. dzieci. Rząd PiS zlikwidował ten program, ale niektóre samorządy zdecydowały się na jego prowadzenie z własnych budżetów