Doniosła uroczystość odzyskania praw miejskich Bogorii, odbyła się w noc sylwestrową na miejscowym stadionie. Tak więc, od 1 stycznia 2024 roku, po 154 latach, Bogoria ponownie stała się miastem.
W swojej ciekawej i burzliwej, z powodu wojen i powstań narodowych historii, pierwsze prawa miejskie Bogoria otrzymała w 1616 roku. Stało się tak dzięki staraniom Krzysztofa Bogorii Podłęckiego, który założył miasto na podstawie przywileju lokacyjnego wydanego przez króla Zygmunta III Wazę. W 1869 roku, jak większość miasteczek w zaborze rosyjskim, decyzją cara Aleksandra II Romanowa Bogoria utraciła prawa miejskie.
Dzięki zaangażowaniu wójta Marcina Adamczyka, radnych gminy, a także szeregu osób, starania o przywrócenie praw miejskich zakończyły się sukcesem. Tak więc w skład powiatu staszowskiego, wchodzi już nie trzy miasta i gminy oraz pięć gmin, jak to było w 1999 roku, a sześć samorządów miejsko-gminnych i dwa gminne. Takich przeobrażeń zapewne nie było w żadnym z powiatów naszego kraju.
Zabawę na bogoryjskim stadionie rozpoczęto o godz. 20:00 muzycznymi dedykacjami i konkursami, a dwie godziny później wójt gminy Marcin Adamczyk powitał gości i mieszkańców obecnych na sylwestrze. Główną atrakcją tej części programu był koncert ,,Kordiana” – gwiazdy wieczoru.
Podczas tak ważnego dla Bogorii wieczoru, nie mogło zabraknąć rysu historycznego poświęconego odzyskaniu praw miejskich oraz odczytania, przez prowadzącego imprezę Wita Chamerę, preambuły do aktu nadania praw miejskich Bogorii.
Ostatnie minuty starego roku, zarezerwowano na część oficjalną rozpoczętą złożeniem gratulacji wójtowi Marcinowi Adamczykowi za uwieńczone sukcesem starania o odzyskanie praw miejskich. Symboliczny klucz do miasta Bogoria, już burmistrzowi Marcinowi Adamczykowi, wręczyli: sołtys sołectwa Bogoria Jacek Adamus i starosta staszowski Józef Żółciak.