Jak się okazuje zasada ograniczonego zaufania nie obowiązuje tylko na drodze, niestety o tym przekonał się 37 – letni mieszkaniec powiatu nowosądeckiego, który chciał kupić auto, za pośrednictwem jednej z platform sprzedażowych. Kontakt ze sprzedającą był do momentu wpłaty zaliczki, gdy przyszło do finalizacji zakupu, zarówno zaliczka jak i kobieta zniknęły.
W czwartkowy wieczór do policjantów z Komisariatu Policji I w Kielcach zgłosił się mieszkaniec powiatu nowosądeckiego. 37 – latek informował, że najprawdopodobniej został oszukany przy transakcji zakupu auta. Jak się okazało na jednej z platform sprzedażowych natknął się na ogłoszenie o sprzedaży mercedesa.
Mężczyzna zainteresowany kupnem auta nawiązał kontakt ze sprzedającą. Gdy strony ustaliły warunki zakupu pojazdu, 37 – latek wpłacił 1000 złotych zaliczki. Gdy wczoraj przyjechał pod wskazanym adres aby sfinalizować zakup, okazało się, że mieszka pod nim zupełnie inna osoba, a kontakt z kobietą, która zamieszczała ogłoszenie w sieci się urwał.
Aby bezpiecznie przeprowadzać transakcje w sieci, nie możemy zapominać o zasadzie ograniczonego zaufania i podstawowych zasadach bezpieczeństwa:
- za zakupy, jeśli to możliwe wybierajmy opcję płatności za pobraniem;
- przejrzyjmy fora internetowe i zapoznajmy się z komentarzami innych klientów na temat tego sprzedawcy internetowego,
- korespondencję w sprawie sprzedaży/zakupu starajmy się prowadzić na danym portalu aukcyjnym. Przestępcy często komunikują się w sprawie zakupu/ sprzedaży jakiejś rzeczy wykorzystując szyfrowane komunikatory,
- dokładnie sprawdzajmy wiadomości jakie otrzymujemy w toku płatności mobilnych i czytajmy na co wyrażamy zgodę, i jaki przelew potwierdzamy,
- nikomu i nigdy nie udostępniajmy naszych haseł i loginów do bankowości internetowej.
Opr. MPK
Źródło KMP w Kielcach