Jedno z najważniejszych dzieł polskiego romantyzmu przypomniano podczas Narodowego Czytania na Placu Artystów w Kielcach. Fragmenty „Kordiana” przeczytali: wicewojewoda świętokrzyski Michał Skotnicki, prezydentka Kielc Agata Wojda, jej zastępca Bartłomiej Zapała, świętokrzyski kurator oświaty Piotr Łojek oraz kieleccy dziennikarze. O „Kordianie” opowiadała Joanna Burda, polonistka z V Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach. Wydarzeniu przysłuchiwała się młodzież z V Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach oraz mieszkańcy miasta.
Wydarzenie w ramach IV edycji Festiwalu Herlinga-Grudzińskiego zorganizował Świętokrzyski Urząd Wojewódzki.
Juliusz Słowacki napisał Kordiana podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Na przestrzeni lat Kordian doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury.
Narodowe Czytanie odbywa się cyklicznie od 2012 roku. Celem ogólnopolskiej akcji społecznej jest propagowanie polskiej literatury oraz wzmacnianie tożsamości narodowej. Jest okazją do przypomnienia sobie wyjątkowych dzieł polskiej literatury, które poruszały pokolenia naszych przodków. Pierwszą wspólnie czytaną lekturą był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza.