120. lat temu, 18 lipca 1900 roku, społeczeństwo polskie w dowód uznania dla twórczości wielkiego pisarza przekazało Henrykowi Sienkiewiczowi niezwykły dar – dworek w Oblęgorku.
Oblęgorek to urokliwa, pełna zieleni miejscowość położona niedaleko Kielc, większości Polaków kojarząca się z Henrykiem Sienkiewiczem. Bezpośrednią okazją do obdarowania pisarza tym pięknym dworem stał się, obchodzony w 1900 roku, jubileusz jego pracy literackiej. Głównym jednak powodem tak niezwykłego gestu Polaków była wdzięczność i wielkie uznanie dla Sienkiewicza za jego twórczość. Henryk Sienkiewicz otrzymał dworek w Oblęgorku w 1900 roku w 25-lecie pracy twórczej. Pisarz mieszkał w Oblęgorku przez 12 lat, ale traktował to miejsce głównie jako letnią rezydencję.
Po jego śmierci w Oblęgorku mieszkała jego trzecia żona Maria i syn Henryk Józef. W 1958 r. z inicjatywy dzieci pisarza powstało Muzeum Henryka Sienkiewicza, którego pierwszym kustoszem była synowa pisarza – Zuzanna Sienkiewiczowa. Muzealna ekspozycja to wierne odtworzenie wnętrz pałacyku z czasów, kiedy mieszkał w nim Henryk Sienkiewicz. Zobaczyć tu można gabinet, salon, jadalnię, palarnię i sypialnię pisarza. Wyposażenie stanowią oryginalne meble, obrazy, rzeźby, tkaniny i część księgozbioru Sienkiewicza.
Godziny otwarcia Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku: od wtorku do niedzieli w godzinach 9 -17, poniedziałek – nieczynne.
Źródło: www.swietokrzyskie.pro