Dostałam drugie życie – tak po udanym przeszczepie nerki mówiła w piątek w Kielcach 58-letnia Teresa Ślusarczyk. Zabieg wykonano 2 lipca w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
Przygotowania trwały dwa lata
-To było historyczne wydarzenie – był to pierwszy przeszczep narządowy w regionie świętokrzyskim. Staraliśmy się o to dwa lata. Po przygotowaniach kadrowych infrastrukturalnych uzyskaliśmy uprawnienie 17 grudnia 2019 roku. Tak się zadziałało, że 2 lipca mimo trwającej pandemii byliśmy w stanie dokonać pierwszego przeszczepu nerki – powiedział profesor Profesor Stanisław Głuszek, kierownik kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
Zwracał uwagę na konieczną współprace Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i Szpitala Wojewódzkiego. – Razem mamy się wspierać, rozwijać, iść w kierunku coraz doskonalszych, bardziej rozległych i zaawansowanych świadczeń medycznych. Tylko wspólnie jesteśmy w stanie profesjonalnie rozwijać medycynę i starać się dorównać wiodącym ośrodkom w Polsce i na świecie – powiedział.
Dyrekcja deklaruje kolejne nowatorskie zabiegi
Przy przeszczepieniu nerki obecne było kilkanaście osób: zespół chirurgów, w tym ze specjalizacją z transplantologii, anestezjolodzy, instrumentariuszki, pielęgniarka anestezjologiczna. Byli to: dr n. med. Jacek Bicki, prof. Stanisław Głuszek, lek. Jakub Kuchinka, lek. Magdalena Kołomańska, anestezjolodzy: lek. Grażyna Markowska, lek. Tomasz Buda, pielęgniarki: mgr Marzena Piasecka, mgr Bożena Jamróz, mgr Iwona Kulińska.
– Wykonaliśmy pierwszy przeszczep. Myślę, że to początek czegoś, co będzie kontynuowane z różnymi sukcesami. Cały czas szpital rozwija się, a zespoły lekarzy kształcą się w różnych kierunkach. Życzymy pacjentce zdrowia i wierzymy, że najbliższym czasie w naszym szpitalu odbędą się inne nowatorskie zabiegi – powiedział Bartosz Stemplewski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.