Zamek Krzyżtopór został doceniony przez Google. Pomogli w tym turyści, którzy uznali wyjątkowy zabytek za jedną z największych atrakcji regionu. – To wyjątkowe miejsce, zabytek pełny magii i tajemniczości położony wśród pól i wzgórz ziemi opatowskiej, z dala od głównych dróg i szlaków – argumentują przedstawiciele Google.
To właśnie dzięki opiniom użytkowników Map, Google wyłonił jedno najlepiej oceniane miejsce w każdym z 16 województw, które otrzyma statuetkę Złotej Pinezki. Dziś ogłasza laureata Złotej Pinezki w województwie świętokrzyskim – Instytucję Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe.
– Z okazji 15. rocznicy uruchomienia Map Google postanowiliśmy przyznać statuetki – Złote Pinezki. To szczególne wyróżnienie, bo chociaż przyznane przez nas, to tak naprawdę nagroda w imieniu samych podróżników i użytkowników Map. To właśnie dzięki ich ocenie i zaangażowaniu mogliśmy wyłonić jedną atrakcję turystyczną w każdym z województw – miejsce szczególne i warte odwiedzenia. A takim – w województwie świętokrzyskim – okazał się Zamek Krzyżtopór w Ujeździe – powiedziała Elżbieta Różalska z Google Polska.
Krzyżtopór popularny wśród turystów
W uzasadnieniu zaznaczono, że od 2007 r. każdy turysta odwiedzający Ujazd może zapoznać się z dziejami i wielkością rodu Ossolińskich, fantastycznym bogactwem magnaterii polskiej oraz potęgą i wielkością XVII-wiecznej Polski. Instytucja Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe obecnie ma już prawie 8 tysięcy opinii na Mapach Google, a średnia ocen wynosi 4,7.
– To wielka radość dla naszej Instytucji i docenienie naszej pracy. Dziękujemy wszystkim użytkownikom Map Google, którzy zechcieli ocenić nasz obiekt. To Państwa głosy zdecydowały o przyznaniu Złotej Pinezki. Zapraszamy do odwiedzenia naszego urokliwego zakątka województwa świętokrzyskiego jakim jest gmina Iwaniska i Zamek Krzyżtopór – powiedziała Elżbieta Charymska Dyrektor Instytucji Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe.
Krzyżtopór największym pałacem Europy
Zamek w Ujeździe został wzniesiony w typie palazzo in fortezza, czyli rezydencji łączącej wygodę mieszkańców z funkcją obronną. Była to największa budowla pałacowa w Europie przed powstaniem Wersalu, a od 2018 r. ma status pomnika historii. I właśnie to miejsce najlepiej ocenili użytkownicy Map i otrzymuje ono statuetkę z okazji 15. rocznicy uruchomienia Map Google.
Mapy Google – 200 milionów miejsc, ponad miliard użytkowników
Mapy Google zostały uruchomione w lutym 2005 roku i od tego czasu pomagają użytkownikom znajdować informacje o interesujących ich miejscach, firmach czy instytucjach z całego świata. Dziś z usługi korzysta już ponad miliard użytkowników z różnych zakątków globu. Z biegiem lat do Map Google dodano ponad 200 milionów miejsc, z kolei użytkownicy każdego dnia publikują w usłudze ponad 20 milionów wpisów: wskazówek, opinii, zdjęć i informacji.