10 sierpnia ruszył nabór wniosków do udziału w projekcie „Promocja produkcji żywności ekologicznej przez nasadzenia drzew miododajnych, sposobem na ochronę i poprawę jakości środowiska oraz bioróżnorodności w województwie świętokrzyskim”.
Przedsięwzięcie organizowane przez samorząd województwa jest adresowane do gmin wiejskich i miejsko-wiejskich w regionie. Organizatorzy przewidują, że każda z gmin, która zgłosi się do projektu otrzyma od 10 do 50 sadzonek drzew i krzewów miododajnych.
ZOBACZ TEŻ:Obwodnica Włoszczowy. Ruszyła budowa ostatniego ronda
Projekt ma za zadanie wsparcie pszczelarstwa jako ważnej gałęzi produkcji żywności ekologicznej oraz pozytywnie wpłynąć na bioróżnorodność w województwie. Ale w dłuższej perspektywie da szereg pobocznych korzyści – np. wzrost zadrzewienia i zakrzewienia gmin, co wpłynie na walory rekreacyjne cenne dla ich mieszkańców.
Projekt jest skierowany do gmin wiejskich i wiejsko-miejskich z województwa oraz wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych. Każdy z wnioskodawców otrzyma od 10 do 50 sadzonek drzew miododajnych takich jak np. lipa wąskolistna, lipa szerokolistna, klon jawor, jabłoń rajska czy jarząb pospolity. Poza tym od 20 do 100 sadzonek krzewów – śnieguliczki białej, irgi błyszczącej i budlei Dawida.
Projekt organizuje i prowadzi Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Przeznaczono na niego 30 tysięcy złotych. Gminy, które zawnioskują o sadzonki są zobowiązane do ich odbioru, nasadzenia i pielęgnacji na własny koszt oraz utrzymania nasadzeń przez co najmniej 5 lat. Wnioski można składać do 31 sierpnia.