W niedzielę wieczorem czasu brazylijskiego na jednym z najsłynniejszych i najbardziej rozpoznawalnych obiektów kulturowych i religijnych na świecie – Figurze Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro – odbędzie się projekcja znaku Solidarności. Wydarzenie upamiętni 40. rocznicę powstania NSZZ “Solidarność”.
Projekcja zostanie zrealizowana z inicjatywy Ambasady Rzeczypospolitej Polski w Brazylii. „ Posąg Chrystusa z otwartymi ramionami, upamiętniający stulecie niepodległości Brazylii ma przypominać ludziom o pokoju, nadziei i godności, a wartości te leżały również u podłoża +Solidarności+. Te same wartości stały również u podstaw działania wielu milionów Polaków, którzy w sierpniu 1980 r., walcząc o wolność i solidarność, utworzyli pierwszy wielki, niezależny związek zawodowy w państwach objętych komunistycznym totalitaryzmem” – przekazał PAP ambasador Jakub Skiba.
ZOBACZ TEŻ: SP nr 4 w Jędrzejowie otrzyma ponad 300 tys. zł dofinansowania na pracownie informatyczne
Skiba przypomniał, że jednym z twórców posągu Chrystusa Odkupiciela w Rio był rzeźbiarz polskiego pochodzenia Paul Landowski oraz że pod figurą złożył wizytę papież Jan Paweł II. “Iluminacja figury Chrystusa jest wyrazem wiary w zwycięstwo idei solidarności na całym świecie. Treści te są szczególnie istotne w obecnym, trudnym momencie, kiedy cała ludzkość potrzebuje jedności w trakcie walki z pandemią” – zaznaczył.
Posąg Chrystusa Odkupiciela znajduje się na szczycie góry Corcovado w Rio de Janeiro, a jego twórcami, obok Polaka Paula Landowskiego, był Gheorge Leonida oraz Heitor da Silva Costa. Sam Landowski był twórcą projektu figury. Obiekt ma 30 m wysokości, zaś rozpiętość ramion Chrystusa wynosi 28 m. Posąg uważany jest za jeden z “siedmiu nowych cudów świata”. (PAP)