W województwie świętokrzyskim ruszyły nasadzenia drzew i krzewów miododajnych, które w przyszłości pozwolą na zwiększenie populacji pszczół i innych owadów zapylających. Projekt zainicjowany przez Zarząd Województwa Świętokrzyskiego promuje bioróżnorodność i produkcję żywności ekologicznej.
Uroczyste nasadzenia lip wąskolistnych odbyły się w Muzeum Wsi Kieleckiej 3 listopada. Dokonali ich marszałek województwa Andrzej Bętkowski oraz przedstawiciele Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego, dyrektor Sławomir Neugebauer i wicedyrektor Elżbieta Kwiecień-Ząbek.
– Samorząd Województwa Świętokrzyskiego wpisuje się w działania przyjęte przez Komisję Europejską, dotyczące rozwoju Strategii Bioróżnorodności na terenie Unii Europejskiej. Z samorządami: podkarpackim i wielkopolskim jesteśmy liderem nasadzeń drzew miododajnych, zapewniających tę bioróżnorodność – podkreśla marszałek Andrzej Bętkowski.
Strategia Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego do 2020 roku zakłada wsparcie dla rozwoju nowoczesnego rolnictwa. To oznacza m.in. promowanie produkcji żywności ekologicznej. Aby to było możliwe, niezbędne jest zwiększenie populacji owadów zapylających. Ich liczba jest wprost skorelowana z plonowaniem roślin owadopylnych, to zaś przekłada się na wielość i jakość plonów uzyskiwanych przez rolników.
Zarząd Województwa Świętokrzyskiego podjął 24 lipca 2020 roku uchwałę o rozpoczęciu projektu zmierzającego do zwiększenia liczby pszczół i innych owadów zapylających poprzez nasadzenia drzew i krzewów miododajnych. Jak podkreśla Andrzej Bętkowski, jest to element odtwarzania zdegradowanych ekosystemów, oraz europejskiego programu zasadzenia na terenie UE 3 miliardów drzew do 2030 roku.
Aż 64 świętokrzyskie gminy włączyły się w program zainicjowany przez samorząd wojewódzki. Oprócz nich wsparcia udzieliły Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu i organizacje pszczelarskie.
Na sadzonki drzew i krzewów miododajnych wydano 30 tysięcy złotych w ramach projektu pn. „Promocja produkcji żywności ekologicznej przez nasadzenie drzew i krzewów miododajnych, sposobem na ochronę i poprawę jakości środowiska oraz bioróżnorodności w województwie świętokrzyskim” . Następnie gminy mogły składać wnioski o przekazanie im pewnej liczby sadzonek. Dzięki programowi na terenie województwa zostaną posadzone: lipa drobnolistna (320 szt.), klon pospolity (138 szt.), klon tatarski (112 szt.), jarząb pospolity (60 szt.), ewodia (44 szt.), surmia (129 szt.), jabłoń rajska (58 szt.), śnieguliczka biała (283 szt.), irga błyszcząca (617 szt.) oraz budleja dawida (489 szt.).
Tegoroczna edycja projektu jest jedynie edycją pilotażową. Przewidziano znaczne rozszerzenie projektu w roku 2021, przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.
fot. swietokrzyskie.pl